Oy verme işlemi başladı

Oy verme işlemi başladı
banner206
25. dönem parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere oy verme işlemi saat 08:00 itibariyle başladı. Seçmenler, bugün saat 08:00-17:00 saatlerinde oy verebilecek.
53 milyon 765 bin 231 seçmen, 20 siyasi partinin ve 165 bağımsız adayın yarıştığı seçimde son sözü söyleyecek.Seçimlere ilişkin yayın yasağı, saat 21.00'e kadar sürecek. YSK, bu saatten önce de yasak kararını kaldırabilecek.

GİZLİLİK SAĞLANACAK
Seçmen bilgi kağıdı olmayanlar, kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler. Seçmenler, YSK'nın "www.ysk.gov.tr" internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecekler.Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda hazırlanacak.

"EVET" YA DA "TERCİH" MÜHRÜ
Seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine giremeyecek. Bu tür cihazlar kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilecek. Ancak, sandık görevlileri bu amaçla üst araması yapamayacaklar. Sandık kurulunca seçmen, birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey koymaması, aksi halde kullandığı oyun geçersiz olacağı ve yeni bir oy pusulası verilmeyeceği uyarısı yapılacak. Oy verme kabinine girecek olan seçmen "Evet" ya da "Tercih" mührünü kullanarak oyunu kullanacak.

SEÇMEN OYUNU KULLANIP SANDIK BAŞINDAN GİDECEK!
Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.İÇKİ SATIŞI YASAKBugün saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilemeyecek, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142