İpekyol Gençlik Merkezinde güzel gelişme...

.

İpekyol Gençlik Merkezinde güzel gelişme...
banner206
İslam’da kadının yeri nedir? İslam’ın kadına verdiği değer nedir?

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İpekyol Gençlik Merkezi 2015 yılında başlattığı ve 2016 yılında da kaldığı yerden devam eden ‘Geleneksel Gençlik ve Aile Buluşmaları adı altındaki 4.Seminerini gerçekleştirdi. Bayanlara yönelik olarak gerçekleştirilen Seminere İpekyol Gençlik Merkezi üyeleri, kursiyerleri, Şanlıurfa İl Müftülüğü merkez vaizesi Esma ÖZDEMİR ve Kuran-ı Kerim kursuna katılan bayan kursiyerler ve çevrede ikamet eden bayan davetliler katıldı.
        

Konu ile ilgili açıklama yapan İpekyol Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm AKTABUR; Amacımız gençliği ve halkımızı manevi yönden faydalı olabilecek eğitim ve seminerlerle bilgilendirmek, bilgileri tazelemek insanlara faydalı olabilmektir. Eğitimin ailede başladığını göz önüne aldığımızda özellikle ailede annelerin, bayanların Gençlik Merkezimizi tanımalarını dolayısıyla gönül rahatlığıyla çocuklarını göndermeleri amacıyla çeşitli branşlarda ders, seminer ve faaliyetlerde bulunduklarını ücretsiz olan çalışmalarımızdan herkesin istifade etmelerini istiyoruz. Dedi. Her ayın ilk haftasında İl Müftülüğüyle birlikte organize edilen rutin olarak yapılan seminerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini belirtti.
Seminere konuşmacı olarak katılan Şanlıurfa İl Müftülüğü Merkez Vaizesi Sayın Esma ÖZDEMİR; İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri yoktu. Araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kâbe etrafında bile kadınlar çıplak dolaşırlardı. Müslümanlık gelince bu kötü âdetler son bulmuştur. 
Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz de hadis-i şeriflerinde; "Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız." , "Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım." :"Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.".Vedâ Haccı’ndaki meşhûr hutbesinde Peygamber (s.a.v.) Efendimiz: "Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allâh’dan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır.: (Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) [Müslim](Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Hz. Eyyüb gibi mükâfatlara kavuşur. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın da, Hz. Asiye gibi sevaba kavuşur.) Bizler Müslüman bir toplum olarak son derece yumuşak iyi huylu, sabırlı ve güleryüzlü olmalıyız. dedi.
Program sonunda Lokum ve kitap hediye edilerek seminerin hayırlara vesile olması için dua edildi. Programa katılan bayan kursiyer ve davetliler seminerin son derece faydalı olduğunu, programların devam etmesi temennisinde bulunduklarını ve memnun kaldıklarını dile getirerek teşekkür ettiler.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142