Title of a News Article

Başkan Kaya'dan yeni kurulan ÜPAK'la ilgili açıklama

Başkan Kaya'dan yeni kurulan ÜPAK'la ilgili açıklama
banner206

Geçtiğimiz aylarda TÜRİB olağan genel kurulunun ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığında gerçekleşen toplantıda, önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek olan (ÜPAK) Ürün Piyasası Aracı Kurumları gündem maddesini oluşturmuştu. Bu kapsamda bölgeler belirlendi ve birlik başkanının öncülüğünde ivedilikle çalışmalar başlatıldı.

İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nde bulunan 23 Ticaret Borsası tarafından Anadolu ÜPAK kuruldu. Ege ve Marmara Bölgeleri Ticaret Borsaları da toplantılarını gerçekleştirdiler.  

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 15 ticaret borsasının katılımıyla Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK) Toplantısı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, "Biz de Diyarbakır Ticaret Borsası’nda yapılan toplantıda; Adıyaman, Batman, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Iğdır, Kars, Kızıltepe, Malatya, Nizip, Nusaybin ve Van Ticaret Borsası başkanları ile bir araya geldik. Başta ÜPAK A.Ş. yelpazesinde bu şirketlerin vücuda gelmesi için öncülük eden TOBB Başkanı sasyın Rıfat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, ev sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı sayın Engin Yeşil’e ve sorumluluk alarak bu girişimde yer alan tüm başkanlarımıza teşekkür ediyorum.

ÜPAK A.Ş., Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB)'nda işlem yapacaklar için aracılık yapmak amacıyla kurulmuştur.

Tarım müstahsilleri, tüketicileri ve finansmanı ile bir bütün olarak, tarımın gelişimine katkıda bulunmayı misyon edinen ÜPAK’ın vizyonu ise tarım piyasalarına, aracılı sistem ile mudi ve yatırımcı katarak, likit, derin ve finansman sağlanan bir tarım piyasası yaratmak şeklinde özetlenebilir.

"Aracılı sistem", tarım piyasalarında fiyat belirsizliğini azaltırken, şirketlerin yatırım planları için gerekli olan finansmanı tarım ürünleri yoluyla sağlayabilecek. Sistem aynı zamanda tarım piyasalarının finansman sorununa çözüm sunacak. Doğu ve Güneydoğu ÜPAK A.Ş.’nin bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195