Kaya, bugüne özel o konuyu gündeme getirdi

Kaya, bugüne özel o konuyu gündeme getirdi
banner206

Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Dünya Pamuk Gününde Talepleri Dile Getirdi .

Dünya Pamuk Günü kutlamaları çerçevesinde Türkiye’deki pamuk paydaşları bir araya geldi.

Türkiye’ye 2019 yılında 60 milyar doların üzerinde katma değer üreten tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ana hammaddesi pamuk ile ilgili izlenen politikalardan sektör paydaşları mutlu değil. Pamuğun Türk ekonomisi için önemi, 7 Ekim Dünya Pamuk Günü kapsamında düzenlenen, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya’nın da konuşmacı olduğu “Pamuk Hakkında Gerçekler” başlıklı oturumda masaya yatırıldı.

Türkiye için stratejik bir ürün olan pamuğun Türk ekonomisi için öneminin ele alındığı konferans, Ulusal Pamuk Konseyi, Şanlıurfa Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Söke Ticaret Borsası, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneğinin de katılımıyla gerçekleşti.

Pamuk bitkisinin, işlenmesi açısından çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kâğıt sanayisinin hammaddesi olduğunu hatırlatan Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağın, giderek artan miktarda biodizel üretiminde ham madde olarak kullanılmakta olduğu bilgisini verdi.

Şanlıurfa’da GAP sayesinde pamuk ekim alanlarının 2 milyon 500 bin dönüme ulaştığını ve Türkiye’nin pamuk üretiminin yüzde 40’ının Şanlıurfa’da yapıldığını katılımcılarla paylaşan Kaya, “ Pamuk üretiminde ülkemiz verimliliği dünya ortalamasının üzerinde olması, hem sanayi hem de tarımsal sektörler ve bunların piyasaya entegrasyonu açısından dikkate değer fırsatlar sunuyor. Ancak; dünya pamuk fiyatındaki dalgalanmalar, lif pamuk ithalatın kolayca yapılabilmesi üreticiyi fazlasıyla etkileyerek, üreticinin alternatif ürünlere yönelmesine ve pamuk ekim alanlarının daralmasına neden olmuştur. Pamuk, önemi nedeniyle dünyada üretici ülkeler tarafından özel olarak desteklenen bir ürün olup İCAC verilerine göre son yıllarda devlet desteklemeleri yüksek seviyelere ulaşmıştır. Beyaz altın diye tabir ettiğimiz pamuğun ülkemizdeki üretiminin arttırılması noktasında fiyat desteği, doğrudan gelir desteği, gümrük önlemleri ve sigorta destekleri gibi pek çok farklı araç kullanılabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142