Taşeron çalışanları müjde...

.

Taşeron çalışanları müjde...
banner206
 Taşeron İşçinin Tamamına Kadro Gelmesi Gündemde
100 - 150 Bin taşeron işçiye kadro tamam, kamuda ayrım yapmaksızın taşeron işçilerin tamamında kadro verilmesi gündemde.


Hükümet, taşeron işçilerinin kamuda istihdamına yönelik düzenlemede son aşamaya geldi.

21 Mart'a kadar TBMM'ye sevk edilecek düzenleme ile taşeronda çalışan işçilerin bir bölümü kadroya alınacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün Bakanlar Kurulu'na brifing verdi. Hükümet, asıl işlerde çalışan taşeronların kadroya alınmasını hedefliyor. 

Yaklaşık 100-150 bine yakın taşeron işçinin bu düzenlemeden yararlanacağı tahmin ediliyor. Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemek gibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor. 

Ancak hükümetin son dakika sürpriziyle asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan 600-650 bini bulan taşeron işçilerini kadroya alabileceği de konuşuluyor. Maliye bürokratlarının böyle bir tasarrufta bulunma ihtimalinin düşük olduğu kaydedilse de birçok yetkili, "Bu kişiler zaten kamuda çalışıyor" görüşünü ifade ediyor. 

Kaynak, Milliyet

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142