Hedef yüzde 100

 Hedef yüzde 100
banner206

Şanlıurfa’da emniyet kemeri takma oranının yüzde 85’lere ulaştığı öğrenildi. Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, bu rakamı yüzde 100’e ulaştırmayı hedefliyor.

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi, gerek emniyet kemeri gerekse de diğer trafik kuralları ile ilgili planlı denetimlerini sürdürüyor. Uygulamalar sayesinde emniyet kemeri takma oranının yükseldiği göze çarpıyor. Gerek şehir içinde gerekse şehir dışında yapılan denetimlerde, sürücülerin büyük bir kısmının emniyet kemeri taktığı görülüyor. Bu uygulamalar sayesinde Urfa’da emniyet kemeri takma oranının yüzde 85’lere çıktığı belirtiliyor. Yani bu, Urfa’da trafiğe çıkan her 100 sürücüden 85’inin emniyet kemeri kullandığını gösteriyor.

 

Cezalar emniyet kemeri kullanımını arttırdı

Bu arada şehrin çeşitli yerlerine konulan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) nedeniyle emniyet kemeri takmayan sürücülere yönelik uygulanan para cezasının da emniyet kemeri kullanımını büyük oranda arttırdığı dikkat çekiyor. EDS’nin tespit ettiği emniyet kemeri takmayan sürücülere 80 TL para cezası uygulanıyor.

 

Emniyet kemeri takmanın önemi

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, emniyet kemeri kullanımının önemini anlattı. 

Emniyet kemeri kullanımının, kazalardaki yaralanmaları büyük ölçüde azalttığını ve otomobilin ön koltuklarında kemer kullanmamanın büyük risk oluşturduğunu büyük bir çoğunluk kabul ettiğini belirten yetkililer, şunları dile getirdi;

“Yine de "Emniyet kemeri kullanırsam, bir kaza anında otomobilden çıkamam, otomobilden dışarı fırlamak daha iyidir, direksiyona sıkıca tutunurum, bir şey olmaz" gibi yanlış inanışlar devam etmektedir.

Kaza istatistikleri, emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. 30 kilometre hızda oluşan bir kazada, arka koltuktaki yetişkin bir yolcu bir filin ağırlığına eşit olan 3,5 tonluk bir güçle öne fırlatılmaktadır. Emniyet kemeri kullanılmadığında, bu durum yolcunun ölümü veya ağır yaralanmasıyla sonuçlanmasının dışında, ön koltuktaki yolcuların da zarar görmesine neden olmaktadır.

Arka koltuktaki yolcuların tümünün kullanımına yetecek kadar kemer yoksa, en fazla kilolu yolcunun diğer yolculara en büyük zararı vereceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde, eğer üç yaşından küçük çocukların kullanabileceği çocuk koltuğu yoksa erişkinler için kullanılan kemerin çocuklar için sadece belden bağlamalı olarak kullanılması gerekmektedir.

Hamile kadınlar için kemer kullanmak rahatsızlık verse bile, anne ve bebeğin güvenliği için çok önemlidir. Alt kuşak, kalçalar hizasından ve bebeğin altından, çapraz kuşak da göğüslerin arasından ve bebeğin çevresinden dolaştırılmalıdır.

 

Emniyet kemeri ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

Gideceğiniz mesafe hangi uzunlukta olursa olsun, mutlaka emniyet kemeri kullanın.

Ön ve arka koltuklardaki tüm yolcuların emniyet kemerlerini mutlaka takmalarını sağlayın.

Kemeri kurallara uygun olarak takın.

Alt şerit göbeğin üstünden değil, kalçaların hizasından, çapraz şerit ise omuzun üzerinden ve göğsün ortasından geçirilmelidir.

Şeritler gergin olmalıdır.

Kemeri bağlarken üzerinizde palto vs. gibi kalın giysiler olmamalıdır, kalın giysiler kemerin etkinliğini azaltır.

Trafik sorunu halen ülkemizde gündemin birinci sırasında yer almaktadır. Her yıl 4-5 bin civarında vatandaşımız trafik canavarının kurbanı olmakta binlercesi yaralanıp sakat kalmaktadır.

Tüm gücünüzle koştuğunuzu düşünün, eğer size iki adım ötede aniden bir duvar belirmiş ise durabilir misiniz.?

Bu durum sizin 25 Km/h hızla giderken, önünüzdeki aracın herhangi bir şeye çarpması ile aynıdır.

Eğer emniyet kemeri kullanmıyorsanız aracınız dursa bile sizin araç içindeki yolcu ve hareketli cisimler aynı hızla yol almaya devam eder ta ki direksiyon, torpido veya ön cam sizi durdurana kadar.

Bir çoğunuzun kısa mesafelerde kemer takmayı gereksiz olarak görmekte, ancak unutmayalım ki kazalarda ölenlerin %35’i şehir içinde ve günlük güzergahlar üzerinde olmaktadır.

Sizlerden, karayolunu kullanırken kurallara mutlaka riayet etmelerini kendi can güvenlikleri için emniyet kemeri kullanmalarını istiyoruz. Çünkü trafik kazaları sadece başkalarının başına gelmez. Kurallara uymadığınız takdirde sizde bir gün koltuk değneği veya tekerlekli sandalye ile tanışmak zorunda olabilirsiniz.”

Öte yandan Elektronik Denetleme Sistemi sayesinde Urfa’da kırmızı ışık ihlallerinin de büyük oranda azaldığı öğrenildi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142