HRÜ, Adıyaman’a damgasını vurdu

 HRÜ, Adıyaman’a damgasını vurdu
banner206

Adıyaman’da düzenlenen kitap ve üniversite tanıtım günlerine katılan Harran üniversitesi ilgi odağı oldu.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen ve 3 gün serecek olan Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanım Günleri etkinliği görkemli ve renkli görüntülere sahne olurken, Harran üniversitesi hazırladıkları görsel materyallerle üniversiteye hazırlanan öğrencilerin akınına uğradı.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu’nun da katıldığı tören, Mimar Sinan Kültür Parkı önünde başlayan kortej yürüyüşü ile valilik hükümet binası önünde devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından halk oyunları ekipleri folklor gösterileri sundu. Kahta Halk eğitim davul şov ekibi davulları ile görsel şov sundu.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek, “Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Açılışımızı onurlandıran, yürüyüşe katılan, davullarıyla folklorleriyle coşturan, müzikleriyle gönüllerimizi gururlandıran herkese teşekkürler. Özellikle de bu işin fikir babası olan, bizleri de kitap ve üniversite için koşturan sayın valimize huzurlarınızda teşekkür ediyor; saygılar sunuyorum” dedi.

Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, Adıyaman’ın bu çok anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirterek, “Güneşin ve kutlu sahabenin memleketi, huzurun başkenti olan şehrimiz Adıyaman, bugün bambaşka bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Valiliğimizin şu bahçesi kuşkusuz zaman zaman çok güzel faaliyetlere mekan oldu. Ancak bugün ülkemizin çok değerli yayın evlerini, yazarlarını ve üniversitelerini kitap severler ve öğrencilerle aynı çatı altında buluşturarak belki de il olduğumuz tarihten beri ilk defa bu kadar anlamlı ve önemli bir etkinlikte bulunacağız. Her ne kadar kitap okumada belirgin artışlar görülse de popüler kültürün etkisinde yaşayan çağın insanı, maalesef kitaptan uzak bir yaşam sürdürmekte, oysaki kitapsız bir hayat, donuk, ışıltısız ve renksizdir. İşte 3 gün sürecek bu etkinlikte kitaplarla ve yazarlarla buluşmak, onunla hayatımıza bir renk katmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanıtım Günleri etkinliğinde 15 yayın eviyle beraber çok sayıda yazar, 10’u vakıf, 13’ü devlet üniversitesi olmak üzere aralarında Harran üniversite sininde bulunduğu  23 üniversite stant kurdu.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler, yayın evleri ve üniversitelerin stantlarını gezdi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142