Başbakan Ünal Üstel, İsias Otel davasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan herkesin ortak davası olduğunu vurguladı.

​​​​​​İsias Otel davasının binlerce davadan sadece bir tanesi olmasına rağmen, bu davalar arasındaki en sembol davalardan biri olduğunu vurgulayan Başbakan Üstel, “Biz yüce Türk adaletine güveniyoruz. Çünkü adalet mülkün temelidir. Buradaki mülk devlettir. Adalet yoksa devlet de olamaz. Dolayısıyla adil bir yargılanmanın ardından, sorumluluğu olan herkesin kanunların öngördüğü şekilde hak ettiği cezayı alacağına inanıyorum” dedi.

Vali Şıldak'tan davet... Vali Şıldak'tan davet...

Başbakan Ünal Üstel, yarın sabah İsias Hotel davasına birinci müşteki olarak katılacağı Adıyaman’a gitmek üzere bugün Kıbrıs saatiyle 19.00’da İstanbul üzerinden Şanlıurfa’ya geldi.

Üstel’i Şanlıurfa GAP Havalimanı’nda KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül karşıladı.

Başbakan Üstel, havalimanında düzenlediği basın toplantısında, 6 Şubat 2023’te asrın felaketinin yaşandığını ve depremde hayatını kaybeden 50 bin insan içinde KKTC’de yaşayanlar ve spor müsabakası için Adıyaman’da bulunan Şampiyon Melekler de bulunduğunu anımsattı.

“Acımız büyüktür” diyen Üstel, İsias Otel’in yarınki ilk duruşması için Adıyaman’a gideceğini, Adıyaman’a uçak olmadığı için Şanlıurfa’ya geldiğini kaydetti.

Üstel, suçluların hak ettikleri en ağır cezaları almasının, gelecekte bu suçlara yeltenenlere önemli bir ders olacağına dikkat çekerek “Bir kez daha, Adıyaman'a ve deprem felaketi yaşayan tüm illere geçmiş olsun diyor, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum” dedi.

TC ve KKTC’nin et ve tırnak gibi, tek bir milletin ayrılmaz iki parçası olduğuna vurgu yapan Başbakan Üstel, “Acılarımız birdir. Kederlerimiz birdir. Dünümüz, yarınımız, geçmişimiz gibi geleceğimiz de bir olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Başbakan Ünal Üstel, Urfa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, 2023 yılının 6 Şubat'ında gerçekleşen asrın deprem felaketi üzerinden yaklaşık bir yıl geçtiğine işaret etti.

Başbakan Üstel, “Ancak acımız bitmedi. Milletimizin yaklaşık 50 bin ferdinin yaşamını yitirdiği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının, şampiyon meleklerimizin de içinde bulunduğu 50 bin hayat, ne acıdır ki dakikalar içinde son buldu” dedi.

KKTC olarak önemli savaşlar, önemli kayıplar yaşandığını anımsatan Başbakan Üstel, “Mağusa’nın savaşlarda yitirdiği can sayısı ile depremde yitirdiği can sayısı aynı. Herkes yaşadığımız acının büyüklüğünü buradan anlayabilir” diye konuştu.

Doğal afetlerin hayatın bir gerçeği olduğunu, doğal afetleri felakete çevirenin ise insanların yaptığı yaşamsal hatalar olduğunu vurgulayan Başbakan Ünal Üstel, “Bu ve benzeri şiddette depremler dünyanın pek çok ülkesinde az da olsa yaşanmaktadır. Ancak bizim kayıplarımıza bakarsanız, aradaki uçurum farkı görebilirsiniz. O yüzden, gündelik çıkarlara bakmadan, gerekli yasal tedbirleri tam ve eksiksiz uygulayarak, bunlara uymayanları da en ağır şekilde cezalandırarak bu acılardan kurtulabiliriz” dedi.

Kendilerinin de bu acıların gelecekte yaşanmaması için burada olduklarını ifade eden Başbakan Ünal Üstel, deprem sürecinde yaşananlara değindi.

-“Milletimizin yaşadığı bu ortak acının gerçekleştiği gün, kardeş ülkeler arasında Türkiye'ye ilk yardım gönderen iki ülkeden biri olduk”

Başbakan Üstel, Urfa’daki basın toplantısında şöyle konuştu:

“Milletimizin yaşadığı bu ortak acının gerçekleştiği gün, kardeş ülkeler arasında Türkiye'ye ilk yardım gönderen iki ülkeden biri olduk. Elimizde ne varsa. Elimizde ne kadar personel varsa. Sivil Savunmamızdan askerimize, gönüllülerimizden, ailelerimize varıncaya kadar pek çok insanımızı sadece saatler içinde Anavatan’a yolladık.

Tüm iş makinelerimizi seferber ettik. Tüm inşaatlarımızı durdurduk. Tüm belediye hizmetlerimizi durdurduk, onları da bu kadim topraklara can kurtarmaya gönderdik.

Elimizden geleni yaptık... Helal olsun