İşte Kabinenin değişeceği tarih

İşte Kabinenin değişeceği tarih
banner206
banner279

Ankara kulislerinde 24 Mart'ta gerçekleştirilecek olan AK Parti 7. Olağan Büyük Kongre öncesi kabinede revizyon iddiaları git gide artmaya başladı. Buna göre, bazı bakanların ayrılacağı ve yerlerine ise AK Parti yönetiminden isimlerin transfer edileceği öne sürülüyor...

Ankara'da siyaset gündeminin ana konusu AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi ve burada beklenen kabine revizyonu.. Gözler şimdi kabinede gidecek ve gelecek isimlerde...

Birgün'de yer alan habere göre; Damat Berat Albayrak’ın istifasının kabulü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Cahit Turhan’ın bir gece yarısı azledilmesinin dışında değişmeyen Cumhuriyet tarihinin en uzun ömürlülerinden olan yeni kabinede kapsamlı bir değişiklik beklentisi dillendiriliyor.

BAKANLIKLARDA AYRILMA İDDİASI

Ankara siyasi kulislerinde normal şartlarda 2023’te yapılacak genel seçim öncesinin son kabinesi ile ilgili beklentiler yoğunlaştı. Bakanlar Kurulu’nun geride bıraktığı dört yıl boyunca kurumsal ve siyasi bazı sorunlar yaşanması nedeniyle isimlerin yanısıra yapısının da değiştirileceği bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeniden ayrılacağı yönünde çalışmalar yapılıyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da ayrılabileceği konuşuluyor.

YÖNETİMDEN KABİNEYE ATAMA

“Teknokrat” ağırlıklı olan kabinenin, parti örgütleri ve milletvekilleri ile iletişim güçlükleri yaşanması nedeniyle yeni kabinenin daha çok sayıda siyasi isimle tahkim edilmesi bekleniyor. Yeni sistemde bakanların milletvekilliğinden istifa etmesi gerektiğinden partide görev yapan ve parlamenter olmayan isimlerin tercih edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu isimler arasında ilk dillendirilen de Parti Sözcüsü Ömer Çelik oldu.

GİDEBİLECEK İSİMLER

Bugüne kadar çıkan her kabine revizyonu söylentisinde isimleri gündeme getirilen Bekir Pakdemirli, Ruhsar Pekcan, Zehra Zümrüt Selçuk ve Mehmet Nuri Ersoy gibi isimler yine görevden alınması kesin isimler olanak dillendiriliyor. Bunlara Fahrettin Koca ve Ziya Selçuk’un isimleri de eklenerek geniş çaplı bir kabine değişikliği beklentisi dillendiriliyor.

ALBAYRAK SÜRPRİZİ YAŞANABİLİR

Görevden affını istedikten sonra ortalıkta görünmeyen Berat Albayrak’a yeni dönemde görev verilip verilmeyeceği yanıtı en fazla merak edilen soru. Albayrak’ın kabineye dönmeyeceği en fazla genel merkezde bir göreve getirilebileceği yorumları ağırlık kazanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142