Şanlıurfa’ya Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanca mücadeleden dolayı 22 Haziran 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Şanlı” ünvanının verilişinin 40. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Urfa iline “ Şanlı” unvanı verilmesiyle, adının Şanlıurfa olarak değiştirilmesinin 40. yıldönümü münasebetiyle, Osmanbey’deki Yeni Şehitlikte çelenk sunma töreni düzenlendi.

I M G 20240622 W A0003

Şanlıurfa Vali vekili Yeliz Mercan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Üzeyir Durmuş, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sait Ağan düzenlenen törende Atatürk büstü önüne çelenk sundular.

15 Temmuz'da adres yine Topçu Meydanı oldu 15 Temmuz'da adres yine Topçu Meydanı oldu

Törende çelenk sunumu, şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten tarihi notlar ile eski Şanlıurfa Milletvekili Osman Doğan’ın, Urfa’ya Şanlı unvanı verilmesi için TBMM’ye sunduğu kanun teklifi okundu.

Tören, Vali Vekili Yeliz Mercan ve beraberindekilerin şehitlerin kabirlerini ziyaret ederek dua okumaları ve karanfil bırakmalarının ardından sona erdi. 

I M G 20240622 W A0002Törenlere Vali Vekili Yeliz Mercan yanı sıra BŞB vekili Sait Ağan, il Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, Emniyet Müdürü Erdem Bildiri, Harran Üniversitesi Rektörü Prof.dr Tahir Güllüoğlu, Şehit aileleri dernek Başkanı Mehmet Yavuz, ve protokol üyeleri katıldılar.