Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali hızla devam ediyor.

Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali, Hülya Koçyiğit’in ardından Türk sinemasının “Sultan”ı Türkan Şoray’ı ağırladı.

Birecik'te samimi ve coşkulu bayramlaşma... Birecik'te samimi ve coşkulu bayramlaşma...

I M G 7514
Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen söyleşiye Şanlıurfalılar büyük ilgi gösterdi. Uzun süredir Şanlıurfa’yı ziyaret etmek istediği belirten Şoray, “Çok istediğiniz bir şey olunca insan çok heyecanlanıyor. Sizlerle birlikte olmak beni çok mutlu etti. Bu şehir uygarlıkların ilk toprağı. Tarihi, insanları, yemek kültürü, her şeyiyle bizim kalbimizde, zihnimizde yer etmiş Şanlıurfa… Bu akşam dönebilirdim, dönmek istemedim. Dedim ki;'Urfa’da kalacağım, doya doya Urfa’yı yaşamak istiyorum, insanlarıyla kucaklaşmak istiyorum.’ Size çok teşekkür ediyorum. Beni çok mutlu ettiniz” dedi. Şoray bir hayranının, hangi erkek başrol oyuncusuyla daha fazla oynamak isterdiniz sorusuna ise “Yılmaz Güney” diye cevap verdi.

I M G 7517

RETROBÜS’TEN NOSTALJİ GECESİ

Festival kapsamındaayrıca Harran ÜniversitesiAmfiTiyatro’dasahneyeçıkanRetrobüs 80’live 90’lı yıllardansöylediğişarkılarladinleyenlerinebirmüzikyolculuğuyaptırdı.

Öteyandan festival kapsamındaşair Dursun Ali Erzincanlı’nınTopçu (Rabia) Meydanı’ndaşiirveilahilerseslendirdiği program büyükilgigördü. Erzincanlı’nınardındansahneyeçıkanTürkhalkmüziğisessanatçısıElifAvcıileSesSanatçısıErdalŞahin, TasavvufiTürkülerdinletisisundu.

KızılkoyunNekropolü’nünmuhteşematmosferindedüzenlenen “İkiMızrapBirSes” konseri de yoğunbirkatılımlagerçekleşti.

“YaşayanMirasUstalarıileSöyleşiler” ŞanlıurfaArkeolojiMüzesi’ndemeraklılarıilebuluştu.

Harran Üniversitesi Fen EdebiyatFakültesiKonferansSalonu’nda da “BelgeselEğitimProjesiAtölyeÇalışmaları” söyleşisinegençsinemacılarbüyükilgigösterdi.

TülinKozikoğlu’nunanlatımıyla “ÇocuklarıNasılKitapseverYaparız” konulusöyleşiŞanlıurfa İl HalkKütüphanesi’ndegerçekleşti.