Title of a News Article

15 Temmuz Anma programı Siverek'te düzenlendi

15 Temmuz Anma programı Siverek'te düzenlendi
banner206
banner279

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla törenler düzenlendi.

Sabah saatlerinde Siverek Şehitliğinde başlayan etkinlikler, Ulu Cami’de okunan mevlit ile devam etti.

Güney Mahallesi’ndeki Perşembe Pazarı alanında düzenlenen tören ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın millete sesleniş konuşmasıyla başladı.

Protokol üyeleri ve vatandaşlar, Türk bayraklarıyla katıldığı etkinlikte şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende okunan Kur’an tilavetinin ardından İlçe Müftülüğü vaizi Muhammed Alphan tarafından şehitler için dua edildi.

Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, 15 Temmuz gecesi sokaklara ve meydanlara inerek namluların, tankların, helikopterlerin ve uçakların karşısına dikilme cesareti gösteren herkese teşekkür etti.

Milletin 15 Temmuz gecesi tarihte örneği olmadığını belirten Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, şu ifadeleri kullandı: “Tarihte örneği olmayan bir duruş sergileyen bu millet kendi vatanına, kendi demokrasisine ve kendi ülkesine sahip çıkarak adeta tüm dünyaya bir demokrasi dersi vermiştir. 15 Temmuz’da, bu ülkenin sadece siyasi, ekonomik, diplomatik saldırılara değil, aynı zamanda askeri sabotajlara karşı da güçlü olduğunu, yıkılmayacağını, rayından çıkmayacağını göstermiştir. Aynı gece Türkiye’nin yerle yeksan olması için ellerini ovuşturarak bekleyen düşmanlarımız ise ertesi güne bundan sonra işlerinin çok daha zor olduğunu görmenin kahrıyla uyandılar. Bütün bu olanlara rağmen, beraber yolumuza dayanışma içerisinde devam edeceğiz. Ete kemiğe bürüneceğiz, mütevazı olacağız, birbirimizi makam-mevki için değil, para-pul için değil sadece Allah için seveceğiz. 15 Temmuz’da bu millet esareti, zilleti kabul etmeyeceğini namlulara göğsünü dayayarak, tankların önüne yatarak bir kez daha göstermiş oldu. Bu ruhu, bu dirayeti anlamayanlar olacaktır elbet. Ama biz onlara rağmen tek vücut olmaya devam edeceğiz.”

Başkan Ayşe Çakmak, 15 Temmuz’da hain terör örgütü FETÖ’nün darbe girişiminin başarılı olması durumunda bu milletin farklılıklarını hiçe sayarak kendilerinden olmayanların hayatını zehretmekten kaçınmayacaklarını söyledi.

Darbenin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve milletin gücüyle bertaraf edildiğini dile getiren Çakmak, “Eğer güçleri yetseydi, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasi iradenin tamamını katletmekten çekinmeyeceklerdi. Çünkü bu millet geçmişte bunun örneklerini çokça gördü. 1960 ve 1980 darbesi, 1971, 1997 ve 2007 yılında muhtıralarla bu milletin değerleri ile oynamayı kendine alışkanlık haline getirenlerin bu sefer düşünemedikleri ve akıl edemedikleri bir şey vardı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde, hep dile getirdiği, milletin gücü, milletin iradesiydi. 15 Temmuz günü hain darbe kalkışmasını önleyerek, artık bu milletin önünü kesmek isteyen, geleceğine yön vermek isteyen karanlık odakların elinde değil, asıl sahibi olan milletin elinde olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu kadim gecede sizleri fazla konuşmaya boğmamak adına yaptıklarımızı konuşmak yerine 15 Temmuz’un 5’inci yıl dönümünde gerek milletimiz gerekse ülkemiz açısından farkına varılması gerekilen ciddi rolü görmemezlikten gelenlere, gereken cevabı vermenizi istirham ediyorum. Bu vesile ile 15 Temmuz gecesi şehadete uğurladığımız şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı ve sağlıklı bir ömür diliyorum.” dedi.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mustafa Akın, Türkiye’nin aydınlık geleceğini yok etmek isteyen hain terör örgütü FETÖ’nün 5 yıl önce harekete geçtiğini belirterek, “Milletin silahlarını tekrar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulundular. 15 Temmuz 2016 tarihinde cereyan eden bu hain darbe girişimi kahraman milletimizin cesareti, onurlu direnişi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bertaraf edilmiş, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz günü de Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilmiştir.” dedi.

Konuşmaların ardından 107. Topçu Alayı Komutanı Albay Recep Çalışkan, 15 Temmuz Akşamı isimli şiirini seslendirdi.

Gece etkinliği, öğrenciler tarafından seslendirilen şiir ve 10 yaşındaki Rahime Ebrar Algas İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını okuyarak, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mustafa Akın’a Türk Bayrağı vermesiyle devam etti.

15 Temmuz gecesi FETÖ’nün hain darbe girişimini sırasında yaşananların yer aldığı sinevizyon gösterimleri sırasında alanda duygusal anlar yaşandı.

Siverek Belediyesi sıra gecesi ekibinin seslendirdiği ilahilerin geceyi canlandırdığı tören, saatlerin 00.15’te camilerde okunan selaların ardından sona erdi.

Törene, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mustafa Akın ve Belediye Başkanı Ayşe Çakmak’ın yanı sıra 107. Topçu Alayı Komutanı Albay Recep Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Recep Sevgili, İlçe Emniyet Müdürü Özer Bilgehan, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142