Siverek'te şaşkına çeviren olay!

Siverek'te şaşkına çeviren olay!
banner206

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Kırsal Çıkrık mahallesinde bir üreticiye ait inek 6 ayaklı iki kafalı ve 2 kuyruklu bir buzağı doğurdu.

Şaşırtan olay Siverek ilçesinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, doğum yaptığı esnada zorlanan inek için veteriner hekim çağırıldı. Yapılan kontroller sonucunda Veteriner Hekim Hikmet Daşçı sezaryen kararı aldı.

Zorlu bir operasyon sonrası 6 ayak, 2 kafa ve 2 kuyrukla doğan yavru buzağı, bir süre sonra hayata tutunamayarak hayatını kaybetti. Görenlerin şaşkına döndüğü anlarda 

Veteriner Hikmet Daşçı, hayvan sahibinin kendilerini çağırmasının ardından ahıra gittiklerini belirterek, "Biz gittiğimizde inek 4-5 saattir doğuma girmişti ve ayaktaydı. 'Normal doğum yaptırabilir miyiz?' diye muayene ettik. Olmayacağını fark edince operasyona karar verdik. Doğumda 2 kuyruk gördüm. Tabii o anda bir anormallik olduğunu anladım. İlk etapta muhtemelen 2 yavrunun birbirine dolanmış olabileceğini düşündük. Operasyonun devamında yavruyu çıkardığımızda 2 kafa, 2 kuyruk ve 6 bacağı olan bir buzağı ile karşılaştık" dedi.

Böyle bir durum beklemediklerini ifade eden veteriner Daşçı, "Binde bir yaşanan bir olaydır. Koyunlarda 5 bacaklı ve 2 kafası olan çok vaka gördük ancak böyle bir durum ile meslek hayatımda ilk defa karşılaştım. Bunun sebebi de çevresel faktörler, yanlış ilaç uygulamaları ya da anne veya babadan yavruya geçebilen kalıtsal bozukluklardan olabilir" sözlerine yer verdi.

URFASTAR

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142