AK Parti’de kongre heyecanı

AK Parti’de kongre heyecanı
banner206

AK Parti’nin 5. Olağan Büyük Kongresi’nde tek aday Başbakan Ahmet Davutoğlu. Kongrede, bin 445 delege, tek aday olan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu için sandık başına gidiyor.

 

KONGRE ’ERDOĞAN’ İLE BAŞLADI

AK Parti’nin 5. Olağan Kongresi’nde, AK Parti’nin Kurucu Başkanı, halk oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatına anlatan film gösterildi.

AK Parti’nin 5. Olağan Büyük Kongresi, Divan Başkanlığının seçilmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. İstiklal Marşı’nın okunması sırasında 81 ili temsilen yöresel kıyafet giyen kadınlar, bulundukları platformda Türk bayraklarını açtılar. Kongrede, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması öncesinde, AK Parti’nin Kurucu Başkanı, halk oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatını anlatan tanıtım filmi gösterildi.

Tanıtım filmi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seslendirdiği şair Sezai Karakoç’a ait "Sürgün ülkeden başkentler başkentine" adlı şiirle sona erdi. Tanıtım filminin ardından salonda "Recep Tayyip Erdoğan" tezahüratları yükseldi.

Gündemin okunmasının ardından kongreye gönderilen mesajlar okundu. Kongreye katılmayan AK Parti’nin ilk genel başkanı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gönderdiği kutlama mesajı da partililere okundu.

 

KONGREDEN NOTLAR

AK Parti Olağan Büyük Kongresi'nde konuşma yapıyor. 13 yıldır kesintisiz iktidar olan AK Parti'nin, 5. Olağan Büyük Kongresi devam ediyor. Parti yönetiminin yeniden şekillenmesi beklenen kongrede, parti tüzüğünde de değişiklikler yapılacak.

Kongre salonuna asılan pankatlarda "birlik ve beraberliğin" yanı sıra "tek başına iktidar ve istikrar" vurgusu dikkat çekti. Başbakan Davutoğlu'nun kürsüde konuşma yaptığı sırada tribünlerden açılan "Davutların oğlu Ahmet, seninle gurur duyuyor ümmeti Muhammet" yazılı pankart dikkat çekti.

Partililer tarafından hınca hınç doldurulan salonda kongre öncesinde AK Parti'nin 14 yıllık hikayesini anlatan bir video gösterildi. AK Parti tarihinden önemli kesitlerin ve partinin yaşadığı zorlukların özetlendiği film sırasında trübünlerde duygusal anlar yaşandı. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin her geçtiği anda trübünlerden büyük alkış tufanı yükselirken "işte teşkilat işte başkan", "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atıldı.

 

81 İLDEN YÖRESEL KIYAFETLİ GENÇLER KATILDI

Kongre AK Parti'nin bir Türkiye partisi olduğunu göstermek için 81 ilden yerel kıyafetli vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması sırasında Türk bayrakları açıldı.

 

ATLI POLİSLER GÖREVDE

Kongrede olağanüstü güvenlik tedbirleri dikkat çekti. Atlı polislerin de aralarında bulunduğu 4 bin polis görev yaptı. Atlı polisler vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

 

6 DİLE ÇEVİRİ

Başbakan Davutoğlu'nun kongre konuşması Türkçe'nin yanısıra aynı anda Arapça, Kürtçe, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Almanca da yayınlandı.

 

ÖNCE SALON DIŞINA SESLENDİ

Kongreye Türkiye'nin dört bir yanından 40 bin kişi katıldı. Vatandaşların rahat ulaşımı için 1071 otobüs görev yaptı. Kongreyi 12 bin kişi salon içerisinden izlerken onbinlerce kişi de salon dışında kurulan dev platformanlardan ve ekranlardan ekranlardan ve takip etti. Başbakan Davutoğlu kongre salonundaki konuşmasından önce salon dışındakilere seslendi.

Kongreye bin 445 delegenin yanısıra delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 bakan ve bakan yardımcısı, 30 başkan yardımcısı, 25 MYK yedek üyesi, 63 kurucu il başkanı, 687 eski il ve ilçe başkanın yanı sıra AK Parti Gençlik Kolları'ndan 10 bin genç, Kadın Kolları'ndan da 16 bin kadın üye katıldı.

Salon dışında 3 bin kişilik soğutmalı çadır ve mecsitler hazırlandı. 40 bin konuğa kumanya, çorba, simit, poğaça ve çay servisi yapıldı.

 

ENGELLİLERE ÖZEL YER VE DAVETİYE

Engelli vatandaşlar salona kolay ulaşımı ve salon içinde rahat etmesi için için özel tedbirler alındı. Engelliler salonu rahat görebilmeleri için en hakim noktaya yerleştirildi. Görme engelliler için özel alfabeli davetiyeler ve yaka kartları hazırlandı. Yine Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının işitme engellilerin de anlaması için işaret dili kullanıldı.

 

800 BASIN MENSUBU İZLEDİ

Kongreye ulusal ve uluslararası basın büyük ilgi gösterdi. 50 ulusal 20 uluslararası basın kuruluşu kongreyi izledi. 800 basın mensubu akredite edildi.

 

ERDOĞAN FİLMİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Kongrede sürpriz filmler de gösterildi. Bunlardan biri de kurucu lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını anlatan filmdi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı kampanyasında da kullandığı Sezai Karakoç'un Sürgün Ülkeden Başkantler Başkenti'ne şiirini okumasıyla son bulan film salonda duygusal anların yaşanmasına yol açtı. Film büyük beğeni topladı.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NUN BİR YILI

Kongrede sürpriz videolordan biri de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun son 1 yılını anlatan kısa film oldu. Bir yıl içerisinde yaşanan önemli olayların anlatıldığı filmde ayrıca Davutoğlu'nun başta çocuklara yönelik sevgisi olmak üzere insani yönleri anlatıldı. Film büyük beğeni topladı.

 

YABANCI KONUKLAR İÇİN ÖZEL DERGİ

Kongrede Türkiye Bülteni Dergisi'nin özel sayısı dağıtıldı. Dergide koalisyon görüşmeleri sırasında yaşananların perde arkası ve Çözüm Süreci'nde bütün aşamalar tarih tarih anlatıldı. Ayrıca yabancı konuklara AK Parti'yi anlatan bir dergi dağıtıldı.

 

11. CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN MESAJI OKUNDU

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bizzat davet ettiği 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kongreye katılmadı ancak mesaj gönderdi. Gül'ün mesajı salonda alkışlarla karşılandı.

 

GENİŞ KATILIM

Kongreye dünyanın dört bir yanından siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Katılanlardan bazıları şunlar:

"CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yeliz

Demorat Parti Muhammet Kelleci

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi

Hüdapar Genel Sekreteri Mehmet Yavuz

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez

Anavatan Partisi Genel Sekreter Zeki Özdemir

Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkan Kenan Kaplan

TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar

TESK Başkanı Bedevi Palandöken

Memursen Genel Başkanı Ali Yalçın

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım

SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran

CEM Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak

TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcan

TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın

İlim Yayma Cemiyeti'nden Yücel Çelik

Kıbrıs Demokrat Partisi Genel Başkanı Serdar Denktaş".

 

AK PARTİ OLAĞAN BÜYÜK KONGRESİ'NE KATILAN YABANCI KONUKLAR

AK Parti Olağan Büyük Kongresi'ne yabancı konuklar yoğun ilgi gösterdi. Kongreye ayrıca CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel de katıldı.

Ankara Arena Spor Salonu'nda yoğun bir katılımla gerçekleşen AK Parti Olağan Büyük Kongresi'ne yabancı konukların da ilgisi yoğun oldu. Ortadoğu ülkelerinden gelen liderler başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden davetliler, siyasi parti temsilcileri AK Parti'nin kongresine katılım davetini kabul ederek Başkent'e geldi.

Kongreye yabancı konuk olarak Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri El Maliki, eski Musul Valisi Esil en-Nuceyfi ile Hamas Lideri Halid Meşal, Azerbaycan Meclis Başkan Vekili Bahar Muradova, ITC Başkanı Erşad Salihi, eski Lübnan Devlet Başkanı Amin Jamayel, KDP Genel Sekreteri Fazıl Mirani de katıldı.

29 ülkeden 300'e yakın temsilci ve farklı ülkelerden siyasi parti lideri de kongreye katıldı.

AK Parti'nin kongresine muhalefet partilerinden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel katıldı.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, AK PARTİ'NİN 5. OLAĞAN KONGRESİ'NDE

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin 5. Olağan Kongresi'nde vatandaşlara seslenecek. Davutoğlu, kongre salonuna eşi Sare Davutoğlu ile geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin 5. Olağan Kongresi'nde Ankara Arena Spor Salonu'nun dışındaki vatandaşlara seslenmesinin ardından kongre salonuna geldi. Davutoğlu, salona eşi Sare Davutoğlu ile vatandaşları selamladı. Vatandaşlar, tribünlerden telefon ışıkları ve tezahüratlarla Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'na karşılık verdi.

Bu sırada tribünlerden açılan "Diyar-ı ashab, diyar-ı nebi, Diyarbekir burada" pankartı dikkat çekti. 

 

PARTİLİLER SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN ARENA’YA AKIN ETTİ

AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi Arena Spor Salonu’nda başladı. Partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Arena’ya akın ettiler. Kongrenin yapıldığı Arena Spor Salonu'nun içine sığmayan binlerce partili için salon dışında da kongreyi izlemeleri için sandalyeler konuldu ve dev ekranlar yerleştirildi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Arena çevresinde vatandaşlar içeriye arama yapılmasının ardından alındı. Öte yandan güvenlik önlemleri kapsamında Arena çevresinde atlı polislerde dolaşıyor.

Arena Spor Salonu önünde tezgah açan simitçiler, köfteciler ve su satıcıları ise satışlardan memnun olduklarını söylediler. Satışlarının iyi olduğu söyleyen simitçi, “13-14 yıldır iyi bugün daha iyi. Türkiye Cumhuriyeti olarak 2002’den beri AK Parti’nin ekmeğini yiyoruz. İnşallah bundan sonra da yemeğe devam edeceğiz. Millet partisinin arkasında liderinin arkasında Cumhurbaşkanının, Başbakanının arkasında. Her şeyin üstesinden geleceğiz. Ak Parti budur” ifadelerini kullandı.

Köfte satışlarının da iyi olduğunu söyleyen esnaf, “İnşallah vatan için millet için hayırlısı olur” dedi.

Kongreyi salon dışında dev ekranlardan takip eden Gaziantep’ten gelen partililer, “Şahinbey Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesiyim. Arena’ya girmek çok isterdim. Maalesef giremedim ama buradan seyrediyorum. Bu yoğun coşkuyu inşallah seçimlerde de göreceğiz. İnşallah Allah Türkiye’mizi feraha ulaştıracak” diye konuştu.

AK Parti’yi tek parti yapmak için geldiklerini söyleyen Fadime Saki, şunları kaydetti:

“Yüzde 55 bu kez AK Parti oylarını artırarak alacak. Vatandaşlarımız artık doğru yolu bulmuştur. Şu iki ay sürecinde bu istikrarsızlık, işadamları olsun ev hanımları olsun artık gerçeği görüyorlar. Bu kanın durması için mecburen AK Parti’ye vermek zorunda. Kürt kardeşlerimiz açıkça bu kanın duracağını barış sürecinin etkili olacağını düşünerek oy verdiler. Bu oyların tamamı bize gelecek. Ak Parti tek başına iktidar olacak Allah’ın izniyle.”

 

DAVUTOĞLU TEK ADAY

AK Parti’nin 5. Olağan Büyük Kongresi’nde tek aday Başbakan Ahmet Davutoğlu. Kongrede, bin 445 delege tek aday olan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu için sandık başına gidiyor. Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kongrede, tek bir Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) listesi var. Kongrenin gündeminde, Genel Başkan seçimi, MKYK üyelerinin, partinin diğer organlarından olan disiplin kurulu ve hakem kurulunun seçimi ve tüzük değişikliği var. Kongreye, MKYK üyeleri, kurucular davet edildi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kongreye katılmayacak. 300 yabancı konuğun davet edildiği kongreye, 50 ulusal 20 uluslararası olmak üzere 800 basın mensubu davet edildi.

Kongreye davet edilen siyasi partiler arasında Büyük Birlik Partisi, HDP, CHP, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Hürdava Partisi, Doğru Yol Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Anavatan Partisi, Saadet Partisi, Çoğulcu Demokrat Partisi yer alıyor.

 

KONGREYE KATILAN YABANCI KONUKLAR

AK Parti Olağan Büyük Kongresi'ne yabancı konuklar da yoğun ilgi gösterdi. Kongreye ayrıca CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel de katıldı.

Ankara Arena Spor Salonu'nda yoğun bir katılımla gerçekleşen AK Parti Olağan Büyük Kongresi'ne yabancı konukların da ilgisi yoğun oldu. Ortadoğu ülkelerinden gelen liderler başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden davetliler, siyasi parti temsilcileri Ak Parti'nin kongresine katılım davetini kabul ederek, Başkent'e geldi.

Kongreye katılanlar arasında Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri El Maliki, eski Musul Valisi Esil en-Nuceyfi ile Hamas Lideri Halid Meşal, Azerbaycan Meclis Başkan Vekili Bahar Muradova, ITC Başkanı Erşad Salihi, eski Lübnan Devlet Başkanı Amin Jamayel dikkat çekti. 29 ülkeden 300'e yakın temsilci ve farklı ülkelerden siyasi parti lideri de kongreye katıldı.

AK Parti'nin kongresine muhalefet partilerinden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ile HDP Genel Sekreteri Fazıl Mirani katıldı.

 

YABANCI KONUKLAR İÇİN 6 DİLDE ÇEVİRİ

Kongrede yabancı konuklar için Kürtçe, Arapça, Rusça, Rusça, İngilizce, Almanca olmak üzere 6 dilde çeviri yapılacak.

Delegeler için sahne önündeki platform kademeli olarak yükseltildi. Tüm delegeler, Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasını kademeli olarak yükseltilen platformdan takip edecek. Ayrıca, delegelere dağıtılan tablet bilgisayarlar ile delegeler, AK Parti’nin kuruluş programı ve bütün seçim beyannamelerine ulaşabilecek.

Delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 Bakan ve Bakan Yardımcısı, 30 Başkan Yardımcısı, 25 MKYK Yedek Üyesi, 63 Kurucu İl Başkanı, 687 eski İl ve İlçe Başkanı da kongreye katılıyor.

Kongre, alanına girişlerde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kongre salonunda dikkat çeken pankartlar arasında ise, ’Bu ışık sönmeyecek’, ’Lafa değil icraata bakarım’ ve ’Tek başına işbaşına’ yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277