İşte Urfa'da yapılan referandum anketi...

.

İşte Urfa'da yapılan referandum anketi...
banner206
A&G’nin 7 coğrafi bölgede yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmadan çarpıcı veriler elde edildi.Yapılan araştırmaya göre, beklentilerin aksine referandumdaki katılımın yüksek olacağı sonucu ortaya çıktı.
 
ARAŞTIRMANIN  KÜNYESİ
 
Araştırma, 28-30 Ocak 2017 günleri Türkiye sınırları içinde genelinde 7 coğrafi bölgede, Şanlıurfa'nın da aralarında bulunduğu 42 ilde, 126 mahalle  köy ve beldede, 18 yaş ve üstü 1.509’u kadın, toplam 3 bin 22 denekle, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.  Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı-tabakalı-tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.
 
Örneklem seçilirken TÜİK ve Maliye Bakanlığı verilerinden faydalanılmıştır. Örneklemde ilçe, kır-kent ağırlığına uyulmuştur.
 
Araştırma raporunda yer alan Büyükşehir verileri, statü olarak büyükşehirleri değil nüfusu büyük olan şehirleri yani Metropolleri ifade etmektedir. 
 
Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.
 
Araştırmanın hata payı güven sınırları içinde %1.8’dir.
 
Araştırmada gidilen iller
 
Araştırmada gidilen iller Adana, Afyon, AnkaraAntalyaAydınBalıkesirBatman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, DenizliDiyarbakırEdirneElazığErzurumEskişehir, GaziantepHatayİstanbulIspartaİzmir, Karabük, KayseriKırklareliKocaeliKonya, MalatyaManisaMardinMersinMuğlaOrduOsmaniyeRizeSamsunSivas, ŞanlıurfaTrabzonUşakVan ve Zonguldak’tır.
 
 
Parti tabanlarının motivasyonu yüksek
 
“Bugün seçim olsa oyumu Ak Parti’ye vereceğim” diyenlerin %88’i, “CHP” diyenlerin %90’ı, “MHP” diyenlerin ise %83.5’i mutlaka sandığa gideceğim gidiyor.
 
“Bugün bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy vereceğim konusunda kararsızım” diyenlerin veya siyasi tercihini söylemeyenlerin %69.3’ü de mutlaka sandığa gideceğini ifade ediyor.
 
 
Güneydoğu diğer bölgelere göre düşük
 
Marmara ve Güneydoğu’da motivasyon diğer bölgelere göre düşük. Karadeniz ve Doğu Anadolu seçmeni diğer bölgelerden daha yüksek oranda sandığa gidip oyunu kullanacağını söylüyor.
 
 
Eğitim seviyesi yüksekse artışa geçiyor
 
Eğitim seviyesi yükseldikçe referandum sandığına ilgi de artıyor.
 
 
Referandum olacağını duydunuz mu?
SORU: TBMM’de bir anayasa değişikliği yapıldı. Yakında bir referandum olacağını biliyor musunuz?
Her 100 kişiden 95’i yakında referandum olacağını duymuş.
 
 
Katılım oranları
SORU: Yapılacak referandumda sandığa gidecek misiniz?
Halk oylamasında katılım yüksek olacak.
 
 
18-30 yaş grubu daha az ilgi gösteriyor
 
18-30 yaş grubundaki vatandaşlar sandığa diğer yaş gruplarına göre daha az ilgili.
 
 
Erkeklerin sandık motivasyonu fazla
 
Erkeklerin sandık motivasyonu kadınlarla kıyaslandığında biraz daha
fazla.
 
Büyük ilginin nedeni ne?
 
Türkiye genelinde yaptığımız araştırma sonuçlarına göre beklentilerin aksine referandumda katılım yüksek olacak gibi görünüyor. Türkiye’de seçmenin sandığa her seçimde yüksek olan ilgisinin nedenlerini yarınki köşe yazımda anlatmaya çalışacağım.
 
Adil GÜR / MİLLİYET

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 11:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
kardo
kardo - 5 yıl Önce

Bomboş bir anket yapmışsınız.

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142