Şanlıurfa eski Valisi Abdullah Erin Memleketi Mardin'de Ak Partiden Büyükşehir Belediye başkan aday adayı oldu, Erin'in adaylığına kesin gözle bakılıyor. Abdullah Erin , kendisine karşı aday olacağını açıklayan Eski siyasetçi Ahmet Türk ile yarışacak.

Ahmet Türk, yeniden Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adaylığı başvurusu yapacak. Türk, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş, ancak her iki seçimde de görevden alınarak yerine kayyum atanmıştı.

Medyascope'dan Ferit Aslan'nın haberine göre; 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde Ahmet Türk’ün bir kez daha büyükşehir için DEM Parti’ye başvuru yapacağı öğrenildi.

Vekil Eyyüpoğlu’nun 15 Temmuz mesajı Vekil Eyyüpoğlu’nun 15 Temmuz mesajı

Ankara’da bulunan Türk’ün başvuru için karar aldığı ve kısa zamanda partiye adaylık başvurusu yapacağı belirtildi.

Seçildi, kayyum atandı

Mardin’in 2014 yılında büyükşehir olmasıyla birlikte bağımsız aday olan ve kentin ilk büyükşehir belediye başkanı seçilen Ahmet Türk, 2016’da yerine kayyum atanarak görevden uzaklaştırılmıştı.

Bir süre tutuklu kalan Türk, daha sonra serbest bırakılmıştı. 2019 Yerel Seçimleri’nde bir kez daha Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk’ün yerine bir kez daha kayyum atanmış ve yine görevden alınmıştı.