Şanlıurfa'da, İl Emniyet Müdürlüğü geçtiğimiz yıl 6 Şubat günü 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde çok sayıda otomobilin enkaz altında kalarak hasar aldığı, bu otomobillerin depremzedeler tarafından uygun fiyatlara satıldığı tespit edildi.

Bu şekilde satın alınan deprem hasarlı çeşitli marka ve modeldeki otomobillerin bazılarının hurdaya ayrılmadığı ve yeniden trafiğe çıkarıldığı, aktif olarak kullanılmaya başlandığı tespit edildi.

Araçların hasar durumu göz önünde bulundurulduğunda tamir aşamasında usulsüzlük yapılarak, şasi ve motor numarası değiştirilerek (Change) araçlardan olabileceği şüphesiyle çalışma başlatıldı.

Cansız Bedenine Ulaşıldı Cansız Bedenine Ulaşıldı

Nitelikli Dolandırıcılık, 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet, Resmi Belgede Sahtecilik (CHANGE OTO) olayları ile ilgili olarak yapılan eş zamanlı operasyon neticesinde olayı gerçekleştiren şahısların;

B.D (24), M.D(26),A.K(26).F.K(46),E.Ö(26), M.K(24), F.K(24) ,M.Y(36) ve T.Y. (35)* isimli şahıslar olduğu tespit edilerek yakalandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Ekipleri, yapmış olduğu detaylı çalışmalar neticesinde 7'si il dışında 15'i Şanlıurfa'da olmak üzere toplam 22 change araç yakalandı ve Bölge Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlüğünde yaptırılan incelemelerinde;

     ► 14 Aracın Gümrük Kaçağı   

     ► 1 Aracın Gümrük Kaçağı ve Çalıntı olduğu

     ► 7 Aracın Hacizli- Yakalamalı olduğu tespit edildi.

        

9 Şüpheli Asayiş Şube Müdürlüğünce soruşturma ile ilgili işlemlerinin tamamlanmasına müteakip bugün adli makamlara sevk edildi.