Hedef büyük

Hedef büyük
banner206

Kalkınma Bakanlığı Tarım Daire Başkanı Dr. Taylan Kıymaz, GAP bölgesinde 2023 yılına kadar 1 milyon 800 bin hektarlık sulanabilir alan hedeflediklerini söyledi.

Şanlıurfa Kalkınma Akademisi tarafından GAP Tarımsal Araştırma Merkezi’nde düzenlenen 'Tarımda 2023 Urfa Vizyonu' konulu panele konuşmacı olarak katılan Kalkınma Bakanlığı Tarım Daire Başkanı Dr. Taylan Kıymaz, 2023 hedeflerinin arasında GAP bölgesinde 1 milyon hektarlık alanının sulanmasının yer aldığını söyledi. Şanlıurfa’nın Türkiye genelinde tarımda yüksek potansiyele sahip bir il olduğunu belirten Kıymaz, “Sulanabilir alan içerisinde yaklaşık 8’de 1 oranında potansiyeli olacak bütün yatırımlar tamamlandığında. Tarımsal araziler bakımından daha önce Türkiye’nin yüzde 5’ne denk gelen bir arazisi var ve önemli tarımsal ürünleri var. Birinci olduğu üretimler var ve daha da önemlisi çevremizdeki karışıklıklar ve savaşlar bittiğinde önemli pazar açılımları, pazar potansiyeli olan çevre ülkelerle ilişkisi olan bir ilimiz olacaktır” dedi.

2023 yılı hedeflerinde 2 trilyon dolar toplam ekonomik büyüme olacağını ifade eden Kıymaz, şunları söyledi:

"Bunun için de tarım ve gıdaya bakarsak 60-70 milyar dolara yakın bir payın olacağı öngörülüyor. GAP bölgesinin burada çok önemli bir katkısı olduğunu düşünüyoruz. Burada ulaşılmaz gibi görünen hedefler 2023 için çizildi. Ekonomimiz dünya da 16-17’nci sırada diyoruz ve birçok konuda ilk 20’deyiz ama insani gelişmişlikte çok gerideyiz. Dolaysıyla 10’ncu kalkınma planı insanı daha fazla kıymet veren ve onu daha hızlı gelişmeyi öngören bir plandır. Bu bölge için de çok önemli olduğunu görüyoruz. Zira okuma yazma oranları olsun, okul bitirme, ilk ve orta okulu bitirme oranı olsun baktığımızda oldukça gerilerdeyiz. İnsan kaynağı olmadığı zaman da büyüme olmaz dolaysıyla bizim bu 2023’ün ötesine gittiğimizi düşünürsek insan kaynaklarımızı çok iyi yetiştirmemiz gerektiğini görüyoruz. Sulama ile beraber Urfa’da 900 binlere çıkacak. GAP genelinde de hedef 2023’e kadar 1 milyon 800 bin hedefi tutturmak ama en azından oraya yaklaşmaktır ve suyun etkin kullanılması gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142