Urfa'da isot hasadı başladı

Şanlıurfa’nın vazgeçilmez damak tatlarından olan Urfa isotunun hasadı başladı.

Urfa'da isot hasadı başladı
banner206

 Şanlıurfa'nın vazgeçilmez damak tatlarından olan Urfa isotunun hasadı başladı. Dört aydır, ailesiyle birlikte bin bir emek vererek yetiştirdiği ürünlerin hasadına başladığı söyleyen Şahin Köprü, hasadın hayırlı olmasını diledi.

Şanlıurfa'da birçok aile kendi tarlalarında yetiştirdikleri biberleri işlemek için çoluk çocuk var güçleriyle çalışıyor. Ailelerin, hummalı bir çalışma yürüttüğü isot tarlalarında ilk hasat olan yeşil biber toplanıyor.

İlk olarak tarlada toplanan biberler, kovalara ya da sepetlere konularak bez parçalarının serildiği araziye yığılıyor. Daha sonra seçme işleminin yapıldığı biberlerde, kırmızı ile yeşil biberler birbirinden ayrılarak ayrı ayrı satışları yapılıyor.

Çiftçi Şahin Köprü, ailesiyle birlikte 4 aydır sulamasını ve ilaçlamasını gerçekleştirdiği biber tarlasında il hasadın başladığını belirtti. Çiftçi Köprü, "Bu yıl biberde ilk hasat başladı. Şanlıurfa'da hava çok sıcak olduğu için biber zarar görüyor. Ne kadar ilaçlama da yaptıysak istediğimiz verimi alamıyoruz. Geçtiğimiz yıl biber daha erken kırmızılaşmıştı ve verim daha fazlaydı. Şimdi yeşil biberi topluyoruz. Yeşil biberin kilosunu da 1 TL ye satıyoruz. 15 gün sonrada biberde kızarma olacak. Kızarma olduğu vakit, bu kez ikinci hasat başlayacak. Kırmızı biberi toplarız. Kırmızı biber, reçel yapılır, isot yapılır. Tarlada topladığımız biberleri buraya yığıyoruz. Ardında da seçme işlemi yapılır. Seçme işleminde, kırmızılar, yeşiller ve bozulmuş olanlar ayrı ayrı paketlere konuluyor. Paketleme işleminden sonra ise sağlam olanlar hal pazarına gönderiliyor. Diğerlerini de tüccarlar gelip alıyorlar" dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142