300 kilometre sinek bandı döşenecek

 300 kilometre sinek bandı döşenecek
banner206

Haliliye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, özellikle açık alanlarda sineklerle mücadele çalışmaları kapsamında başlattığı 300 kilometre uzunluğunda sinek yakalama bandı uygulamasına devam ediyor. İnsanların yoğun olduğu bölgelere sinek bandı döşeneceğini belirten Başkan Fevzi Demirkol, “Geçen yıl da uygulamış olduğumuz sinek yakalama bandı denilen bantla bu ay içerisinde 300 kilometre bant inşallah döşeyeceğiz” dedi.

Haliliye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, yaz aylarını açık alanda geçirmek isteyen Haliliyelilerin daha rahat zaman geçirmesi için ilaçlama çalışmalarının yanı sıra, bant sistemi ile de sinekle mücadele ediyor. Avrupa'da uygulanan ve doğaya kimyasal salınımı olmayan bu bantlar, sineklerin hareket alanlarında kontrolünü sağlayarak yayılmalarını ve çoğalmasını engelliyor.

Sivrisinek ve karasinekle en etkin uygulamalardan biri olarak görülen yeni uygulama, Haliliye'de 32 mahallede ve bu mahallelerde yer alan tüm parklarda uygulanacak. Merkez mahallelerin tamamlanmasının ardından, kırsal mahallelere de geçilecek olan sinek yakalama bandı uygulaması iftar saatlerinden başlayarak sahura kadar süren çalışmalar boyunca tespit edilen alanlara yerleştiriliyor.

 

“TEKNOLOJİNİN EN SON İMKANLARINI KULLANIYORUZ”

Haliliye Belediyesi’nin en temiz ilçe olma yolunda teknolojinin en son imkanlarını kullandığını söyleyen Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, “Temizlik İşleri Müdürlüğümüz, Haliliye'nin Türkiyen'nin en temiz ilçesi olması için filomuza kattığımız 82 yeni aracımızla birlikte gece, gündüz demeden çalışıyor. Aynı zamanda ilaçlama kısmında yine Temizlik İşleri Müdürlüğümüz, temizlikte nasıl Urfa'nın tanımadığı, tanışmadığı araçları getirmişsek şimdi yine yeni uygulamalar getiriyoruz. Teknolojinin en son imkanlarını kullanıyoruz. Haliliye bölgesinde haşereyle, sinekle mücadele için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

 

“KIŞIN ŞUBATI, YAZIN TEMMUZUNDA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Kışın başlayan ilaçlama çalışmalarının yazın da aynı şekilde aynı ekiple sürdürüldüğünü ifade eden Başkan Fevzi Demirkol, personellerin mesai kavramına takılmadan çalıştığını söyledi. Demirkol, şunları kaydetti:

“Haliliye, belediye olarak kışın şubatında, yazın temmuzunda aynı şekilde temizlik işlerimiz ve ilaçlamalarımız devam ediyor. Aynı ekiplerimiz, gece gündüz demeden, mesai kavramına takılmadan çalışıyorlar. Bize bağlanan kırsal bölgelerde ve insanların topluca yaşadığı bölgelerde, ilaçlama zamanında biraz sınırlama olduğundan ve bilhassa kırsal mahallelerimizde ilaçlama imkanı olmaya bölgelerde; örneğin etrafında pamuk ekili olan bir alan. Biz ne kadar mücadele edersek edelim, pamuk tarlasına sulamadan dolayı mahsul ekili olduğundan dolayı girmemiz mümkün değil. Bu şekilde mahsulün ekili olduğu bölgelerde, geçen yıl da uygulamış olduğumuz sinek yakalama bandı denilen bantla bu ay içerisinde 300 kilometre bant inşallah döşeyeceğiz. O tarladan, insanların meskun olduğu yerlere sineğin gelmesini önleyeceğiz. İnsanların topluca bulunduğu bölgelere çepe çevre bunu döşeyeceğiz. Bu şekilde, o ilaçlama yapılamayan bölgelerden gelen sinekler ve her türlü zararlıların bu şekilde önüne geçmiş olacağız. Halkımız rahat etmiş olacak.”

 

“HALKIMIZI MUTLU EDECEK SONUÇLA ÇIKACAĞIZ”

Başkan Demirkol, konuşmasında son olarak ilaçlama çalışmalarında halkı mutlu edecek sonuçla çıkacaklarının altını çizerek, “Temizlik İşleri Müdürlüğümüz, daha öncede kullanılan veya az kullanılan ekipmanları şimdi daha yaygın şekilde kullanıyorlar. Üç ekip şeklinde, birincisi sisleme cihazıyla, ikincisi pülverizatör, üçüncüsü ulv dediğimiz makineler. Dördüncü aşamada, bu üçüncü kategoriye de sayılabilir mist blower dediğimiz daha şiddetli püskürtme araçlarla yüksek ağaçlara ilaç atma imkanı buluyoruz. Bu şekildeki çalışmalarımız devam edecek. İnşallah bu işten halkımızı mutlu edecek bir sonuçla çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142