Adalet Bakanı'ndan AİHM'e 'Demirtaş' tepkisi

.

Adalet Bakanı'ndan AİHM'e 'Demirtaş' tepkisi
banner206
AİHM'in 'Demirtaş serbest bırakılsın' kararı sonrası Adalet Bakanı Abdülhamit Gül önemli açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararına ilişkin, "Kararı bir görelim. Bu konuda yargılamayı yapan yargı mercii karar verecektir." dedi.

Gül, bakanlığının bütçesinin sunumu için bulunduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

KARARI VERECEK OLAN YARGI MERCİLERİ

Bütçe çalışmaları nedeniyle kararı henüz görmediğini belirten Gül, "Kararı bir görelim. Kaldı ki bu konuda yargılamayı verecek olan yargı merci verecektir. Bizim bir şey söylememiz doğru değil."ifadesini kullandı.

Demirtaş'ın tahliye edilip edilmeyeceği sorusu üzerine Gül, "Kararı görmek lazım ve takdir edecek makam yargı makamıdır. AİHM iç hukukun bir parçası. Bunu da reformcu bir parti olarak AK Parti getirdi ama bu karar ne getiriyor, ne yapıyor, ne karar verilmiş, bunların takdiri de yine mahkemenin vereceği bir karardır." diye konuştu.

AİHM, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk sürecinin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu gerekçe göstererek serbest bırakılmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142