Eyyübiye Belediyesi’nden büyük adım

.

Eyyübiye Belediyesi’nden büyük adım
banner206

Eyyübiye Belediye Başkan Mehmet Ekinci Şanlıurfa mutfağı ve kültürünün tanıtılması amacıyla düzenleyecekleri ‘Yemek Yarışması’ öncesi lansman toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Eyyübiye Belediyesi ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu işbirliği ile 25-26-27 Mart tarihleri arasında Şanlıurfa Aguapark’ta “Şanlıurfa Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası “ düzenlenecek. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde ilk kez Şanlıurfa’da profesyonel olarak düzenlenecek yarışmanın Şanlıurfa mutfağının tanıtımına büyük katkı sağlayacağı belirtildi. Şanlıurfa’nın mutfağının tanıtılması açısından büyük önem taşıyan ve 3 gün boyunca karnaval havasında geçecek yarışmaya ülke genelinde 400 yarışmacının katılması bekleniyor. Şanlıurfa'nın UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler ağına girmesi için de önem taşıyan yarışma öncesi lansman toplantısında Şanlıurfa’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci önemli açıklamalarda bulundu.  Toplantı da konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, 25-26-27 Mart’ta Şanlıurfa’da düzenlenecek olan şampiyonaya Türkiye genelinden 400 kişinin katılacağını söyledi. Yarışma öncesi düzenlenen lansman toplantısına Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Asbaşkanı Ömer Atan, Eyyübiye Belediye Başkan Vekili İlhami Günbeği ile Şanlıurfa’da görev yapan Ulusal ve Yerel basın mensupları katıldı.

Yarışmanın önümüzdeki süreçte Şanlıurfa mutfağı için atılacak adımlara kaynak oluşturacağını belirterek sözlerine başlayan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, yarışmanın ulusal düzeyde olmasının önemine vurgu yaptı. Başkan Ekinci açıklamasında şunları söyledi; “Malumunuz Şanlıurfa kadim bir kent, Şanlıurfa tarihi bir kent ve sadece bu tarihi kentte de, sadece tarihi mekânlar değil aynı zamanda diğer alanlarda da olan bir şehirdir. Yine sizlerin de bildiği gibi son zamanlarda Şanlıurfa imajı üzerinde de olumsuz koşullar bizleri bir şekilde rahatsız ediyor. Bu iş turizmle ilgili bir hareketlilik sağlamak, katkıda bulunmak, hem de Urfa’nın mutfağını iyi bir şekilde tanıtmak amacıyla bu yıl 1’incisi düzenleyeceğimiz 1.Şanlıurfa Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası’nın finansmanı olduk. 25-26-27 Mart 2016 tarihlerinde Şanlıurfa AQUA Parkta 1.Şanlıurfa Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası düzenlenecektir. Şanlıurfa yöresel mutfağı ile beraber üç günlük yarışma süresince toplam 27 dalda düzenlenecek yarışmaya Şanlıurfa'dan ev hanımları, Türkiye genelinden Meslek liseleri, Meslek Yüksek Okulları, Üniversite öğrenci aşçıları ve Usta aşçılar olmak üzere toplam 400 kişiyi misafiri burada ağırlayacağız. Bu şampiyona, Tüm Aşçılar - Pastacılar Konfederasyonu ve bağlı federasyonlarla doğu ve güneydoğu bölgesinde profesyonel olarak ilk defa düzenlenecektir.’’

Başkan Ekinci, ‘’Ülkemizde ve bölgemizde Gastronominin gelişimi, yöresel mutfağımıza sahip çıkma bilincinin gelişmesi ve iç turizm hareketliliğinin sağlanması açısından önemli olan bu şampiyonayı düzenlemiş bulunmaktayız. 2004 yılında başlatılan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil olan dünya genelinde 116 şehir bulunmaktadır. Şanlıurfa olarak geçen yıl bu ağa girmek amacıyla bir başvuru yapılmış ancak istenilen sonuç alınamamıştır. Bu konunun uzmanlarıyla yaptığımız istişarelerden çıkan sonuca göre bu tarz çalışmaların bir süreç işi olduğu ve belli adımların zamana yayılarak yapılması gerektiği şeklindedir. İşte bu çalışmalardan en önemlisi olarak görülen Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonasının startını da vermiş oluyoruz. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına yedi yaratıcı alanda (Edebiyat, Film, Müzik, Zanaat ve Halk Sanatları, Tasarım, Gastronomi ve Medya Sanatları) dallarında yapılıyor. Bizlerde özellikle Gastronomi ile ilgili bundan sonraki süreçte de şehrimiz adına güzel bir başlangıç yapmak için bu yarışmayı düzenliyoruz. Bu yarışmanın düzenlenmesinde tabii bizlerle beraber hareket edecek olan Tüm Aşçılar - Pastacılar Konfederasyonu ve yine Şanlıurfa Aşçılar ve Pastacılar Derneği yönetim kurulu başkanlarına ve üyelerine teşekkür ediyoruz. Şunu yine ifade etmek istiyoruz ki, Şanlıurfa hak ettiği yerde değil, her alanda da hak ettiği yerlerde değildir. Şanlıurfa’mızın hak ettiği yere gelmesi noktasında herkese düşen görevler vardır. Yerel yöneticiler olarak bizlere düşen görevler vardır, esnaflarımıza düşen görevler vardır, Tabii Şehrin bu güzelliklerini anlatmak konusunda basın mensuplarına çok daha büyük görevler düşüyor. Bu vesile ile bu yarışmanın iyi bir şekilde hem tanıtılması, sonrasında da uluslararası hal alması adına siz basın mensuplarının katkısı büyük olacaktır. Vereceğiniz katkılardan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’ye düzenlemiş olduğu programdan dolayı teşekkür eden Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyon Asbaşkanı Ömer Atan’da ‘’Düzenlenecek olan şampiyona çok önemli. Şampiyonanın birinci gününde ev hanımları yarışacak. İki ve üçüncü günlerinde Türkiye genelinden katılan yarışmacılar olarak. Bu yarışmanın ilkiyle birlikte uluslararası düzeye taşınmasının adımı da atılmış olacak. Yurt dışında birçok ülkeyi gezdim. Bizim kadar yemek kültürü olan, lezzet taşıyan başka bir ülke daha görmedim. Türkiye mutfağından sonra yurt dışındaki ülkelerde deyim yerindeyse aç kaldık. Çok lezzetli yemekleri var ülkemizin’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142