Öcalan’dan yeni haber var!

 Öcalan’dan yeni haber var!
banner206

HDP'lilerle devlet kurumları arasında yapılan görüşmelere ilişkin yeni kulis bilgileri gelmeye devam ediyor. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 'tüm taraflara sert eleştiriler' yönelttiği bilgisinin ardından 'yeni ve hızlı bir takvim' başlatmak istediği bilgisi de geldi ancak silahlar konuşurken HDP'lilerin İmralı'ya gitmesi zor görünüyor.

HDP'nin İmralı heyetiyle ilgili de önemli bir bilgi geldi. Sırrı Süreyya Önder vePervin Buldan adaya gidecek isimler arasında yer almayacak.

 

"ÖCALAN TÜM TARAFLARA TEPKİLİ"

Devlet heyeti ve Abdullah Öcalan arasında devam ettiği öğrenilen görüşmeler devlet kurumları ile HDP arasında yeniden başlayan temaslar aracılığıyla tartışılmaya başlandı. PKK liderinin çatışmaların başlaması nedeniyle 'tüm taraflara' tepkili olduğu haberinin ardından görüşmelere dair ilginç ayrıntılar da gündeme geliyor.

 

"ÇÖZÜM SÜRECİ 'DUYGUSAL' AÇIKLAMALAR NEDENİYLE ZARAR GÖRDÜ"

CNN Türk'ün bu sabah geçtiği haberde, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı ile HDP arasında yapılan görüşmede Habur'daki cenazelerin durumundan başlanarak, Türkiye genelinde yüzde 70, doğuda ise yüzde 90'lık bir destek aldığı belirtilen çözüm sürecinin her iki taraftan yapılan 'duygusal' açıklamalar nedeniyle zarar gördüğü ifade edildi.

 

ÖCALAN'IN YENİ TAKVİMİ ÇOK 'HIZLI'

HDP heyetinin sürecin devamı için İmralı'yla görüşme isteği "silahlar konuşurken bunun mümkün olmayacağı" yanıtıyla karşılandı. Devlet heyeti ile Öcalan arasındaki görüşmelerin devam edeceği ve Öcalan'ın yeni bir takvim hazırladığı belirtilirken, PKK liderinin bu yeni takvimin "hiçbir şüphe ve güvensizliğe yer bırakmayacak şekilde hızlı" işletilmesini isteyeceği belirtiliyor. Ancak bu takvimin konuşulmaya başlanması Öcalan'la HDP heyetinin tekrar görüşmeye başlayabileceği koşulların oluşmasına bağlı görünüyor.

 

SIRRI SÜREYYA VE BULDAN HEYETTE YER ALMAYACAK

Bu arada muhtemel bir yeni HDP heyetiyle ilgili bilgi de Sırrı Süreyya Önder'le Pervin Buldan'ın adaya gidecek isimler arasında yer almayacağı oldu.

 

AYDAR'IN ÖNERİSİ KABUL EDİLMEDİ

Haberde KCK'nın Avrupa'daki yöneticilerinden Zübeyir Aydar'ın, "ABD'nin üçüncü bir göz olarak sürece katılması ve PKK ile Türkiye'yi bir masa etrafında toplaması" şeklindeki önerisine ise konunun 'milli bir mesele' olması nedeniyle kabul edilemeyeceği ve milli sınırlar içerisinde çözüm aranması gerektiği şeklinde yanıtlandı.

Haberler.com

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 22:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142