Polisin dikkati Urfa'yı faciadan kurtardı...

..

Polisin dikkati Urfa'yı faciadan kurtardı...
banner206

 Hükümetin başlattığı operasyonlarla büyük darbe alan Radikal İslami terör örgütü IŞİD'in,Şanlıurfa'da eylem yapılmasını sağlamak amacıyla MİT ve Emniyet binalarına yönelik keşif çalışması yaptırdığı ortaya çıktı. Suruç eyleminin ardından hükümetin doğrudan hedef aldığı IŞİD'in arka arkaya gerçekleştirilen operasyonlarla ağır darbe almasına karşın yeni eylem planları üzerinde olduğu anlaşıldı. Güvenlik güçlerini hedef aldığını açıklayanIŞİD'in, keşif çalışmaları için Şanlıurfa'ya iki kişi görevlendirdiği tespit edildi.

ÜST GEÇİTTE 2 ŞÜPHELİ

Alınan bilgilere göre, kent merkezindeki Yenişehir Polis Merkezi'nin önünde çevre güvenliği nöbeti tutan polis memuru, cadde üzerindeki bir üst geçitte bulunan iki kişinin, çevrenin fotoğraflarını çektiğini fark etti. Üst geçitteki kişilerin şüpheli hareketleri nedeniyle olay yerine giden polis, iki kişinin Suriye uyruklu olduğunu anladı. Ellerindeki cep telefonlarıyla çevrenin görüntüsünü aldığı anlaşılan Beşşar H. ve Muhammed A.H. adlı iki Suriyeli, savcılık talimatıyla gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Şüpheliler barodan gelen avukat ve tercüman eşliğinde sorgulanırken, yine mahkeme kararıyla şüphelilere ait cep telefonlarındaki kayıtlarda inceleme yapıldı. Cep telefonlarındaki fotoğrafların incelenmesinde, şüphelilerin kendi fotoğraflarını çekiyormuş gibi gösterip, arka plandaki Yenişehir Polis Merkezi, Polis Lojmanları ve MİTBölge Başkanlığı'nın konumlarını tespit amacıyla binaları fotoğrafladıkları anlaşıldı.

SAKALLARINI KESMİŞLER

Farklı açılardan çekildiği anlaşılan polis ve MİT binalarına ait fotoğrafların yanı sıra, şüphelilerin IŞİD ve El Nusra örgütü içinde yer aldıklarını gösteren fotoğraflar da bulundu.

Örgüt içindeki fotoğraflarda "sakallı" olarak görülen şüphelilerin; yakalandıkları sırada "dikkat çekmemek" için sakalsız oldukları saptandı. Gelişme üzerine, Emniyet ve MİT'in ortak çalışmasıyla kentte soruşturma başlatıldı. Cep telefonunda ayrıca, ŞanlıurfaBelediyesi'nin geçen Ramazan'da düzenlediği iftar sofrasının görüntüleri bulundu. Yapılan araştırmalarda, Beşşar H. ile Muhammed A.H. adlı iki şüphelinin, fotoğrafları olası bir eylem için yer ve koordinat belirlemek amacıyla çektikleri değerlendirildi. Şüphelilerin, kendilerine yolcu süsü vermek amacıyla beraberinde valiz taşıdıkları anlaşıldı.

Bulunan iftar sofrası görüntüsünün ise, iftar kurulan alanın aynı zamanda kentteki sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerce basın açıklaması, miting ve yürüyüş alanı olarak kullanıldığı ve kalabalık kitlelerin alana gelmesi nedeniyle eylem hedefi olarak belirlendiği görüşü ağırlık kazandı. Gizli yürütülen soruşturmayla mahkemeye çıkartılan şüpheliler Beşşar H. ile Muhammed A.H. tutuklanarak cezaevine gönderildi. (Kaynak: Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2015, 08:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin
yasin - 4 yıl Önce

Hem işid hemde el nusra icinde olmalari nasil oluyor, sayin ABD medyası.bi defa işid ve nusra birbiri ile savaş halinde. Bir bilgi verirken biraz ölçülü atın.

Hacı ismAil
Hacı ismAil - 4 yıl Önce

Allah turkiyeyi korusun

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142