Vali Tuna, şok eden rakamı açıkladı...

.

 Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; Güneydoğu Televizyonu ekranlarına konuk olarak gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Şanlıurfa’da FETÖ Terör Örgütü Operasyonuna ilişkin bilgi veren Vali Tuna, 2 Bin kişi hakkında işlem yapıldığı söyledi.

Canlı yayınlanan programda, Gazeteci Ömer Kapaklı’nın sorularını yanıtlayan Vali Tuna; valilik mesleğinin özünde insana hizmet etmenin bulunduğunu kaydederek Türk halkına hizmet etmekten de gurur duyduğunu belirtti.

Programın Şanlıurfa’yı değerlendirdiği bölümünde, Şanlıurfa’nın kültür ve medeniyetlerin beşiği olduğunu vurgulayan Vali Tuna: “Bu yönüyle Şanlıurfa yüksek bir turizm potansiyeline sahip ama Şanlıurfa’da hiçbir sorun olmamasına rağmen güvenlikle ilgili oluşan yanlış algıların aşılmasıyla birçok şey kendiliğinden gelişecektir. Bu algıyı da hep birlikte değiştireceğiz. Bunda en büyük görev de medyaya düşüyor” dedi.

15 Temmuz darbe gecesi Şanlıurfa halkının gösterdiği tavrın da değerlendirildiği programda Şanlıurfalılara teşekkür eden Vali Tuna: “İnsanımızın ortaya koyduğu bu dirayetli duruş sayesinde bundan sonra terörün inişe geçeceğini düşünüyorum.  Bölgemizdeki bir takım olaylara müdahale etmemiz vesilesiyle de İnşallah bundan sonra daha güzel günler göreceğiz” şeklinde konuştu. 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını da anlatan Vali Tuna: “Güvenlik güçlerimiz zaten direnme konusunda kararlıydı. Bunun böyle olması talimatını da verdik. Halkımız da bu arada toplanarak askeriyeden bir çıkışa karşı toplandı. O noktalarda tedbirler alındı. Ama hepsinden önemlisi halkımızın o anda sokağa dökülmesiydi. Bu takdire şayan bir duruştur. Sonrasında da 27 gün boyunca meydanları boş bırakmadan sabahlara kadar bu ruh diri tutuldu” dedi.

15 Temmuz gecesinin ardından kamu çalışanlarına yönelik başlatılan işlemlere ilişkin bilgileri de programda paylaşan Vali Tuna: “Kamu görevlilerine yönelik toplam 2 bin civarında yapılan işlem var. İş adamlarına yönelik önceden yapılan bir operasyon vardı. O süreçle birlikte devam eden bir miktar daha tutuklamalar oldu. Bundan sonra da devam ediyor çünkü bu işin en önemli ayağı finans ayağı. Terör örgütünün finans kaynaklarının kurutulması önemli. Bunu kuruttuğunuz zaman yaşama ihtimalleri yok” ifadelerini kullandı.

Darbe girişimi karşısında başlatılan işlemlerde yaşanması muhtemel mağduriyetlerle ilgili soruya da cevap veren Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna: “Bu işi takip eden gerek adli gerek idari makamlar olarak çok titiz ve hassas bir çalışma yapıyoruz. Burada bir takım kriterler koyuyoruz. Bu kriterlere uyan varsa bunları görmezden gelemeyiz. Vatandaşlarımız şunu bilsinler ki biz tamamen somut bilgilerle hareket ediyoruz. Yüzde bir ikilik hata olabilir ama bunlar telafi edilemeyecek şeyler değil” dedi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasına kayyum atanmasıyla ilgili bölümde ise Vali Tuna: “Atanan kayyum heyeti anladığımız kadarıyla Şanlıurfa’da sevilen, sayılan, itibarlı insanlardan oluşuyor. Meclisten yeniden bir yönetim seçilmesi noktasında hemen işe başlayacaklardır. Bu olmazsa önümüzdeki yıl yapılacak olan seçimlere kadar kayyum görevde kalacak” cümlelerini kullandı.

Canlı yayınlanan programın ikinci bölümünde sınır güvenliğinin arttırılması için sürdürülen duvar ve fiziki güçlendirme çalışmalarından da bahseden Vali Tuna: “Bu önlemler sadece Şanlıurfa’nın güvenliğini sağlama meselesi değil, Türkiye’nin güvenliğini sağlama meselesidir” dedi.

Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeli misafirler konusunun da konuşulduğu programda Suriyelilerin Türkiye için bir kazanç olduğunu belirten Vali Tuna: “Şanlıurfa’da 500 bin Suriyeli yaşıyor. Bu insanlar hiç dönmeyecekmiş gibi düşünerek bu insanlardan istifade etmek lazım. Bu insanları ülkemiz için nasıl artı değere dönüştürebiliriz. Onlara Türkçe öğretmemiz lazım ki ülkelerine geri dönseler bile gönül elçilerimiz olarak dostlar kazanacağız. Eğitim vermemiz lazım. Mesleki ve teknik bilgi vermemiz lazım. Bu nüfusu eğitip iyi planlayarak doğru yerlere kanalize etmemiz gerekiyor. Böylelikle artı değer oluşturacaktır” dedi.

Programın bir bölümünde Şanlıurfa’yla ilgili yapmayı düşündüklerini de izleyicilerle paylaşan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; Balıklıgöl’ün ve bulunduğu bölgenin iyi muhafaza edilmesi, birilerinin çıkarına alet edilmemesi gerektiğini vurguladı. Şanlıurfa’yla ilgili projelerini ilerleyen günlerde şekillendikçe kamuoyuyla paylaşacaklarını sözlerine ekleyen Vali Tuna; Topçu Meydanı Rabia Meydanı, Kütüphane, eski müze gibi yerleri içine alan bölgede yeni bir yapılanma içeren proje üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Programın son bölümünde Şanlıurfaspor konusunda da görüşlerini aktaran Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna: “Öncelikle bakanımız Sayın Faruk Çelik’e teşekkür etmek istiyorum. Buradaki görevimize başlamadan önce Şanlıurfa’yla ilgili bazı konuları konuştuk. Bunlardan bir tanesi de Şanlıurfaspor’du. Bu konuda Sayın Bakanımızın çalışmaları göz ardı edilemez. Biz de Şanlıurfaspor’a ve salon sporu branşlarındaki takımlarımıza destek olmaya çalışacağız. Spor özel bir önem veriyoruz. Sporu; gençlerin enerjisini alacak, onları yanlış işlerden alıkoyacak çok önemli bir araç olarak görüyoruz. Desteğimizi takımlarımıza sunacağız ama karşılığında da başarı istemek hakkımız. Bu sene önemli bir fırsat içeriyor. Süper Lige çıkmamak içten bile değil. Şanlıurfaspor’un Süper Lige çıkması lazım. Bunun için de birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 19:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
URFALI
URFALI - 4 yıl Önce

SAYIN VALİM DİL İLE KALP UYUŞMADIGI ZAMAN DÜRÜSTLÜKTEN BAHSEDEMEYİZ.

URFALI
URFALI - 4 yıl Önce

80 YAŞİNDAKİ BİR ŞEHİT EŞİ ANNENİN GÖRÜŞME TALEBİNİ KABUL ETMEYEN BİR VALİ NASIL OLURDA İNSANA HİZMET ETMEKTEN BAHSEDER ANLAMAM.20 GÜN BOYUNCA BEN ŞAHSEN HER GÜN GÖRÜŞME TALEBİNDE BULUNDUM AMA ALAMADIK ADETA KOVULDUK ...İŞTE URFA VALİM BENİM BU

URFALI
URFALI - 4 yıl Önce

SAYIN EDİTÖR BEY YAZDIGIM YAZILARDA HAKARET KESİNLİKLE YOKTUR.NEDEN YAYINLAMAZSIN...HAK DENEN BİŞEY VARDIR...

URFALI
URFALI - 4 yıl Önce

SAYIN BAŞBAKANLA GÖRÜŞEBİLİYORUZ ONU DEGERLİ ZAMANINDAN EDİYORUZ. CUMHURBAŞKANIMIZLA GÖRÜŞE BİLİYORUZ AMMA BİZİM VALİLERİMİZLE GÖRÜŞEMİYORUZ...

URFALI
URFALI - 4 yıl Önce

SAYIN EDİTÖR BU YAZILARI YAZANDA BİR İNSAN HER ŞEYİN ADABINI USULUNU BİLEN BİR İNSAN . İNSAN NE İÇİN YAŞAR İZZET NEFSİ GURURU VE ŞEREFİ İÇİN YAŞAR.GURURU İNÇİNMESİN DİYE YAŞAR .

URFALI
URFALI - 4 yıl Önce

20 GÜNDÜR GURURUMUZU İNÇİTE İNÇİTE Bİ HAL OLDULAR.KAPIDAN KOVDULAR PENCEREDEN GİRDİK MİSALİ AMA YİNEDE GÖRÜŞ ALAMADIK SAYIN VALİLİK MAKAMINDAN

URFALI
URFALI - 4 yıl Önce

BU İŞ DAHA YÜKSEK MERCİLERE TAŞINDIGI ZAMAN MUTLAKA EMİNİM HABERİ YOK OLACAK ...YOKSA MUMKUNMU DİYECEK ...AMA KESİNLİKLE HABERİ VAR...

SIRADAKİ HABER