Gündem yaratmaya devam ediyor

Gündem yaratmaya devam ediyor
banner206
Yıllarca eşi Klaus Schmidt ile Göbeklitepe kazılarını yürüten arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, sosyal medya aracılığıyla gündeme yaratmaya devam ediyor. 

Göbeklitepe‘de yürütülen yol çalışmalarına ilişkin fotoğrafları Instagram ve Facebook‘tan paylaşan Çiğdem Köksal Schmidt, ’Klaus‘un yapılmasını istemediği, Göbeklitepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar‘ eleştirisini gündeme getirdi. ŞİRKETE SİT ALANINDA NE İSTERSEN YAP İZNİ Mİ VERİLDİ?


Çiğdem Köksal Schmidt, şu yorumu paylaştı: 


’‘Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbekli Tepe . Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen F yapısı( Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, Neden? Başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus‘un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken. Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’ yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’ yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?'' (urfahizmet)


Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 05:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142