İçişleri Bakanlığı'na bağlı AFAD'dan orta hasar genelgesi...

6 şubatta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve Şanlıurfa dahil 11 ili etkileyen büyük depremlerin ardından orta ve ağır hasarlı binalarla ilgili güçlendirme çalışması başvuruları bu ayın sonunda bitiyor.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, AFAD tarafından yayımlanan orta hasar genelgesini paylaşarak vatandaşlara uyarıda bulundu.

Vali Şıldak paylaşımında, "Deprem Sebebiyle Orta Hasarlı Olarak Tespit Edilen Binalarını Güçlendirmek İsteyen Vatandaşlarımız İçin Başvuru Süresi 29 Aralık Tarihinde Sona Eriyor" dedi. 

Yayımlanan genelgede ise şu ifadelere yer verildi;

1- AFAD'dan hak sahibi olsun yada olmasın tüm orta hasarlı binalar ağır hasarlı gibi işlem görecek.

Urfa’da jandarmadan flaş operasyon! Urfa’da jandarmadan flaş operasyon!

2- Orta hasarlı binasını güçlendirmek isteyenler 29.12.2023 tarihine kadar güçlendirme ruhsatı verme yetkisine sahip idarelere (belediye yada il özel idaresi) yazılı başvuru yapacak. İlk etaptasadece yazılı başvuruda bulunmaları yeterli olacak.

3- Güçlendirme yapmak için başvuru yapacak olanların, başvuru yapabilmek için büyün kat maliklerinin en beşte dördünün rızasını (apartman karar defteri veya noter onaylı belge) alması gerekecek.

4- Belediye veya özel idareleri; binalarına güçlendirme yapmak için kendilerine başvuruların bilgilerini 05.01.2024 tarihine kadar ÇŞİDB ve AFAD İl müdürlüklerine bildirecek.

5- Güçlendirmek için başvuru yapanların listesi ÇŞİDB ve AFAD il müdürlüklerine geldikten sona bu binaların çekimi ve konut teslimi ile yıkım işlerine askıya alınacak.

6- Başvuru yapmayan orta hasarlı bina bağımsız bölüm hak sahipleri, bir işleme gerek kalmaksızın AFAD il müdürlükleri tarafından kura çekimi ve konut teslimi sürecine dahil edilecek.

7- Belediye veya özel idareler güçlendirmek için başvuru yapanların ruhsat işlemlerini 05.04.204 tarihine kadar tamamlamış olacak.

8- Belediye ve özel idareleri tuhsat alan ve almayanların bilgilerini 12.04.2024 tarihine kadar AFAD ve ÇŞİDB il müdürlüklerine bildirecek.