ÖSYM'den Lys Adaylarına Uyarılar

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 10 Haziran'da başlayacak olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girecek adaylar için sınav kurallarının yer aldığı bir film hazırladı.

ÖSYM'den Lys Adaylarına Uyarılar
banner206

ÖSYM tarafından, çekimleri Antalya, Şanlıurfa, Kütahya, Konya, Sinop ve Kırklareli'de gerçekleştirilen ve LYS adayları için sınav kurallarına yönelik uyarıların yer aldığı 10 dakikalık film hazırlatıldı. Kütahya Çiniciler Çarşısı'nda, bir adayın çinilerdeki motifleri çözmek ve geleceğe aktarmak için güzel sanatlar eğitimi almak istediğini anlattığı görüntülerle başlayan filmde, üniversite adayı genç bir kızın Sinop Limanı'nda, kaptan olup dünyayı gezme hayalini ifade ettiği görüntüler yer aldı.


Şanlıurfa Balıklıgöl'deki bir LYS adayının İstanbul'da yapılan 3. köprü ve 3. havalimanına hayranlığından dolayı mimarlık eğitimi almak istediğini anlatmasının da yer aldığı filmde, Konya'da bulunan Mevlana Müzesi önünde LYS'ye girecek iki adayın sohbet etmesi ve adaylardan birinin Mevlana'nın öğrettiği sevgi ve hoşgörü iklimini tüm dünyaya anlatmak için uluslararası ilişkiler eğitimi almak istediğini anlatması, diğerinin ise "Mevlana'nın öğretileri ve insan sevgisi tüm dünyaya yayılırsa savaşlar ve kargaşa sona erer. Dünyamız huzura kavuşur" sözlerne yer verildi.


Filmde, Antalya Aspendos Tiyatrosu içinde bir turist rehberini izlerken görülen iki adayın, tarihi mirası ve tüm insanlığın ortak değeri olan kültürü anlamak ve anlatmak için tarih eğitimi almak istedikleriyle ilgili sözleri de yer aldı.


Ayrıca filmde Kırklareli Gar Binası'ndaki iki adaydan birinin kendi uçağını, kendi otomobilini yapmasına katkı için elektrik-elektronik mühendisliği okumak istediği, diğerinin ise tıp eğitimi almak istediğiyle ilgili sohbetine de yer verildi.


LYS 5 OTURUMDA YAPILACAK


Tanıtım filminde, LYS'nin 5 oturumda yapılacağı belirtilerek, LYS 4 Sosyal Bilimler Sınavının 10 Haziran 2017 Cumartesi saati 10.00'da başlayacağı ve 135 dakika süreceği, LYS 1 Matematik Sınavı, 11 Haziran 2017 Pazar günü saat 10.00'da başlayacağı ve 135 dakika süreceği, LYS 2 Fen Bilimleri Sınavının 17 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00'da başlayacağı, 135 dakika süreceği, LYS 5 Yabancı Dil Sınavının 17 Haziran 2017 Cumartesi saat 14.30'da başlayacağı ve 120 dakika süreceği, LYS 3 Edebiyat-Coğrafya Sınavının ise 18 Haziran 2017 Pazar saat 10.00'da başlayacağı ve 120 dakika süreceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142