Title of a News Article

3 Bakan'dan İzmir kararı

3 Bakan'dan İzmir kararı
banner206

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ve Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde bölgedeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanların açıklamaları şöyle;

BAKAN KURUM ACI HABERİ CANLI YAYINDA VERDİ

En sonunda yavrularımıza kavuştuk. Bu çok güzel bir mutluluk. İnşallah vatandaşlarımıza ulaşmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Bu motivasyonla ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. 

VEFAT SAYIMIZ 83'E YÜKSELDİ

Vefat sayımız 83'e yükseldi. 962 vatandaşımız da yaralı olarak kurtarıldı. Yaralılarımızın 743'ünü tedavi ettik ve taburcu oldular. 219 vatandaşımızın tedavisi devam etmekte. 4'ü ağır toplam 9 yoğun bakım hastamız var. 

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

6 binada çalışmalar sürüyor, 11 binada çalışmalar tamamlandı. Hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz. Bugüne kadar 4 bin 424 binada, 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarını yaptık. Acil ağır hasarlı ve yıkık bina sayımız 58'e ulaştı. Az hasarlı 397 bina, orta hasarlı 66 binamız var. Hızlı bir şekilde arama kurtarma çalışmaları sürerken hasar tespit çalışmalarını da tamamlayacağız. Muhtarlarımıza bilgilendirme yaparak, az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı binalarda yapılması gerekenlere ilişkin bilgilendirme yapacağız. 

Bir ay içerisinde hasarlı binalarda yıkım işlemlerini de yapacağız. Vatandaşlarımızla birlikte sürecimizi sonuna kadar götürmeyi planlıyoruz. Yıkılmış veya yıkılacak binalara ilişkin, eşyasını alamayanlara hane başına 30 bin lira eşya yardımı yapacağız. Kiracılarımıza da 5 bin lira taşınma ve kira yardımı yapacağız.

Seferihisar'da hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Dün itibarıyla tsunamiden zarar gören esnafımıza kısmi ödemeler başlatıldı. Bugün ödemeleri yapılacak. Valilik, kaymakamlıklar kanalıyla gönderiyoruz ödemeleri. 

KONTEYNER KENT KURULACAK

46 bin metrekarelik alana konteyner kent kuruyoruz. Bayraklı'da enkaz alanlarının hemen yanında vatandaşlarımız bu konteyner kentten faydalanabilecekler.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI SELÇUK'TAN AÇIKLAMALAR

Bakanlığımıza bağlı 2 mobil Sosyal Hizmet Merkezi’yle İzmir’de depremden etkilenen vatandaşlarımızın hizmetindeyiz.Depremden etkilenen vatandaşlarımız, Buca, Konak, Bayraklı ve Bornova Sosyal Hizmetler Merkezlerimizden de hizmet alabilirler.Ayrıca 6 ilçe kaymakamlığımızın önünde, irtibat personelimiz bulunuyor.

Vatandaşlarımız hangi kanalla olursa olsun Bakanlığımıza ulaşabilirler.Kriz merkezinde Bakanlık personelimiz kesintisiz bilgi akışı sağlıyor. Vatandaşlarımızla da sürekli temas halindeyiz.Sahada 270 personelimiz 25 araçla vatandaşlarımıza psikososyal destek vermek için gece-gündüz vardiyalı olarak çalışıyorlar.Şu ana kadar 522 hanede depremden etkilenen 1.50’ü aşkın vatandaşımızla görüştük.Personelimiz çadır bölgesinde sürekli olarak görev yapıyor.

HANE BAŞI 30 BİN TL YARDIM

Deprem nedeniyle konutu yıkılan veya konutu tamamen yıkılmamakla birlikte içinden eşyasını alamayan vatandaşlarımıza hane başına 30 bin TL yardım yapacağız

Huzurevi, engelli bakım ve rehabilitasyon merkezi (kadın konukevi, çocuk evleri) gibi kuruluşlarımızda yakınları kalan vatandaşlarımız hiç endişe etmesinler.

Çok şükür, sosyal hizmet kuruluşlarımızın hiçbir binasında hasar yok.Hasarlı Gaziemir SGM binamız haricinde, İzmir’deki diğer binalarımızda da hasar oluşmadı.Kuruluşlarımızda vefat veya yaralımız da yok.İzmir'deki sosyal hizmet kuruluşlarımızda; 560 çocuğumuza, 100 kadınımıza, 1.200 engellimize ve3.500 yaşlımıza hizmet veriyoruz.Tüm tedbirleri almış durumdayız.

5 MİLYON TL AKTARACAĞIZ

İzmir için 5 milyon TL aktarmıştık, bugün 5 milyon daha aktaracağız

İzmir merkezde, Kültürpark Fuar Alanı’nda 11.500 metrekarelik ayni yardım depomuzu hemen faaliyete geçirdik.Ulaşan ayni yardımları kayıt altına alıyor, ardından sahada yaptığımız ihtiyaç tespitlerine göre hızla yerlerine ulaştırıyoruz.İkinci el malzeme bağışı yapılmamasını rica ediyorum.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN AÇIKLAMALAR

"Dün akşam bakanlarımızla birlikte sahadaydık. İdil'in kurtarılmasına şahit olduk Elif'e çok sevindik. Enkaz kaldırma çalışmaları takip ediliyor. AFAD çok profesyonel şekilde bunu yapıyor. Tüm ekiplerimize çok çok teşekkür ediyoruz.

AFAD ilk defa şimdi cep telefonu sinyallerinden tam üç boyutlu konumu tespit yapacak hale geldi. Afetzedeler için bundan sonrası için de çok önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum bunun.

DEPREMZEDELER İÇİN YERİMİZ VAR

Özellikle vatandaşlarımızı mümkün mertebe kamu misafirhanelerine davet ediyoruz. bol bol yerimiz var. İzmirliler büyük bir medeniyet göstererek kime sorsak "daha çok ihtiyaç duyan birine tahsis edelim" diyorlar. Hemşerilerim böyle de medenidir. Ama havalar da soğumaya başlayacak özellikle sıcak yuvalarına kavuşana kadar bir yandan herkesin daha konforlu bir ortama taşınmasının doğru olacağını düşünüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142