ABD o komutanı öldürdü

ABD o komutanı öldürdü
banner206

Son dakika haberi: Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "ABD ordusu, Başkan'ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani

Süleymani ve Kudüs Gücü'nün yüzlerce Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, "General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu." ifadeleri dikkat çekti.

'SÜLEYMANİ SALDIRILARI ONAYLAMIŞTI'

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Süleymani Irak ve Amerikan vatandaşlarının ölmesine ve yaralanmasına yol açan 27 Aralık'taki saldırı dahil son birkaç ay boyunca Irak'taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıları azmettirmişti. General Süleymani, bu hafta ABD'nin Bağdat'taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onaylamıştı. Bu saldırı İran'ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. ABD, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır."

Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis

İRAN DEVLET TELEVİZYONU DA DOĞRULADI

İran devlet televizyonu, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, ABD'nin Bağdat Havaalanı'nda araçlarına düzenlediği füze saldırısında öldürüldüğünü doğruladı.

İran devlet televizyonunun haberinde, Irak'ın başkenti Bağdat'ta havaalanına düzenlenen saldırıda, Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı el-Mühendis'in öldürüldüğü teyit edildi.

Saldırının ABD helikopterleri tarafından gerçekleştirildiği de belirtildi.

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ SONRASI TAHRİR MEYDANI'NDA HALK SEVİNÇ GÖSTERİLERİ DÜZENLEDİ

Irak'ta sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, başkentteki Tahrir Meydanı'nda Irak bayrağı taşıyan bir grup gösterici, Süleymani'nin öldürülmesine karşı sloganlar eşliğinde sevinç gösterisi düzenledi.

ABD Kasım Süleymani'yi öldürdü, Bağdat halkı sevinç gösterileri düzenledi!

SALDIRI ABD HELİKOPTERLERİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Saldırının ABD helikopterleri tarafından gerçekleştirildiği de belirtildi. Haber7 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142