Title of a News Article

Eyyüpoğlu: ‘Emekçiler enflasyona ezdirilmesin’

.

Eyyüpoğlu: ‘Emekçiler enflasyona ezdirilmesin’
banner206
  HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankara’da yapıldı.

Hizmet-İş Sendikası’nın 41. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıya Hizmet-İş Sendikası Şanlıurfa 1.Şube Başkanı Seydi Eyüpoğlu da katıldı. Teşkilatlanma çalışmaları, taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde yaşadığı sıkıntıların ele alındığı toplantıyla ilgili açıklamalarda bulunan Seydi Eyyüpoğlu, “Kadro kapsamı dışında kalan taşeron işçilerin durumu ve özellikle de TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) %20,30 olarak açıklanan zammın, artan enflasyon karşısında eriyen asgari ücretle çalışan üyelerimizin maaşlarına en az enflasyon oranında (%20,30) artış/zam yapılması kararları alındı” dedi.  

 

"EMEKÇİLER ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ"

“Emekçiler ekonomik gelişmelere ezdirilmemeli, enflasyon oranında zam yapılmalı” diyen Eyyüpoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 “696 sayılı KHK ile kamuda taşeron şirketler bünyesinde çalışmakta olan işçilerin, sürekli kamu işçisi kadrolarına ve işçi statüsüne geçiş işlemleri 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle tamamlanmıştı.  Kadroya ve işçi statüsüne geçişi yapılan işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmişti.  TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) yüzde 20, 30 olarak açıklandı. Bu nedenle çalışanların satın alma gücü azaldı. Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışmakta iken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT'lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunması taleplerimizi yineliyoruz.

 

"HAKLI TALEPLERE OLUMLU CEVAP VERİLMELİ"

Bu kapsamdaki çalışanların çok büyük talep ve beklentileri bulunmaktadır. Üyelerimiz bu taleplerini dilekçe göndermek şeklinde demokratik yöntemlerle ortaya koymaktadırlar. Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz. 2018 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir. Bu toplu iş sözleşmesine göre belirlenen ücret zamlarına geriye dönük altı aylık enflasyon farkı eklenmiştir. Bu şekilde, 2018 ve 2019 yılında yapılan zamlar ile kamu çalışanları enflasyon karşısında korunmuştur. Bu nedenle, biz de sendikamız Hizmet-İş olarak, işçilerin ücret ve sosyal haklarında artan enflasyon karşısında TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) yüzde 20, 30 oranında artış/zam yapılmasını talep ediyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195