Flaş! Demirtaş silahın bırakılacak tarihi açıkladı

.

Flaş! Demirtaş silahın bırakılacak tarihi açıkladı
banner206

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Müzakereler sorunsuz ilerlerse PKK ilkbaharda silah bırakabilir' dedi.


Çözüm sürecine ilişkin Akşam gazetesine önemli açıklamalar yapan Demirtaş, PKK'nın silah bırakmasının da masada olduğunu belirterek, şunları söyledi:

SIRA SİLAH BIRAKMAYA GELİR

* Hükümet’le yaptığımız görüşmelerde en önemli başlıklar arasında 'kesin eylemsizlik' ve 'silah bırakma' yer alıyor. Müzakerelerde ilerleme sağlanırsa sıra silah bırakmaya da gelir. Bu konuda son sözü söyleyecek kişi Öcalan'dır. Süreç sorunsuz ilerlerse bu çağrı ilkbaharda gelebilir.

İMRALI İÇİN YANIT BEKLİYORUZ

* Yeni İmralı ziyareti için gerekli başvurularımızı yaptık. Gidiş tarihi konusunda henüz bize iletilen bir bilgi yok. Adalet Bakanlığı'ndan yanıt gelir gelmez adaya gideceğiz.

Gecikmenin, HDP ile Hükümet arasındaki müzakerelerden kaynaklandığını sanmıyorum. Devlet heyeti ile Öcalan arasındaki görüşmeler sürüyor olabilir. İmralı'ya gidişimizin bu sebeple geciktiği kanaatindeyim.

ÖNERDİĞİMİZ İSİMLERDE SIKINTI YOK

* İzleme Kurulu için önerdiğimiz isimler konusunda bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Bu konuda Hükümet'ten herhangi bir geri dönüş olmadı. Önerdiğimiz isimlerin Hükümet tarafından reddedildiği iddiaları, spekülasyondan ibaret ve gerçeği yansıtmıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142