Title of a News Article

Gül, İnan için ne dedi?

Gül, İnan için ne dedi?
banner206

Mehmet Akif İnan Vakfı tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Mehmet Akif İnan Ödülleri, Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Adalet Bakanı Abdülhamid Gül’ün katıldığı ödül töreninde altı kategoride ödüller sahiplerini buldu.

Yedi Güzel Adam’ın aksiyoneri, şair-yazar, Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Şanlıurfalı Mehmet Akif İnan’ın hatırasını yaşatmak adına bu yıl 3.’sü düzenlenen Mehmet Akif İnan Ödülleri, Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Gül: “Akif İnan’ın Eserleri, Mücadelesi ve Davası Yaşıyor”

Ödül töreninde bir konuşma gerçekleştiren Adalet Bakanı Abdülhamid Gül, Akif İnan’ın öncü ve cesur bir sendikacı olduğunu belirterek, “Akif İnan ağabey, bir dava insanı olarak hak ve özgürlüklerin mücadelesini verdi. Akif İnan entelektüel duruşuyla, fikri zenginliğiyle bu ülkeye çok önemli katkılarda bulundu. Kalemi eylem olan, kalemi aynı zamanda kalesi olan önemli bir isimdi. Bizleri bugünlere taşıyan çok önemli kilometre taşlarından biriydi. Akif inan düşünde Mescid-i Aksa’yı görür, uyandığında ise adil bir dünyanın gerçekleşmesi için, yeniden büyük Türkiye’nin oluşması için çalışırdı. Kendisini bu davaya adamıştı” diye konuştu.

(Merhum Mehmet Akif İnan'ın kardeşi Dr. Ahmet İnan, düzenlenen geceye katılan Bakan Gül ve diğer konuklara teşekkür etti)

İnan’ın kurduğu Memur-Sen’in Türkiye’deki sendikal anlayışı değiştirdiğinin altını çizen Bakan Gül, Memur-Sen’in yaptığı çalışmalar ve başarıyla İnan’ın rüyasını gerçekleştirdiğini söyleyerek “Akif İnan aramızdan ayrıldı ama eserleri, mücadelesi ve davası yaşıyor. İyinin, doğrunun, güzelin, adil olanın kurulacağı günü görünceye kadar bu mücadele sürecek” ifadelerini kullandı.

Yalçın: “Memur-Sen İnan’ın Fikirleriyle İnşa Ettiği Koca Bir Çınardır”

Ödül töreninde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mehmet Akif İnan’ın şair, mütefekkir, öğretmen ve aynı zamanda bir eylem adamı olduğunu belirterek İnan’ı tarihe, medeniyete, çağa ve bütün insanlığa karşı sorumluluğunu vefayla mayaladığı fikirleriyle sirayet etmiş bir uygarlık savaşçısı olarak niteledi.

Yalçın, Memur-Sen’in onun en önemli eseri olduğunu ifade ederek “Memur-Sen, kurucu fikirleriyle inşa ettiği koca bir çınardır. Bugün Türkiye’nin en büyük emek örgütüysek ve bununla birlikte cesametimizle dünyanın dört bir yanına ulaşabilmişsek, bunda Akif İnan ağabeyin kurucu fikirlerinin payı büyüktür. Bizi bugün burada toplayan da işte bu vefayla örgütlenmiş fikirlerdir” diye konuştu.

Mehmet Akif İnan’ın bir duygu ve düşünce adamı olarak şiir ve yazılarıyla ortaya koyduğu duruşunu bir hatip olarak kitleleri etkilemek ve yönlendirmek, bir sendika lideri olarak kurumsal bir bünye halinde inşa, sevk ve idare etmek suretiyle başka bir boyuta taşıdığını vurgulayan Yalçın, “Mehmet Akif İnan, Yedi Güzel Adam içerisinde aksiyona ilişkin teorisini, düşüncelerini, hareket planında en fazla pratiğe dökmüş olanıdır” şeklinde konuştu.

akif_inan_odulleri3_verildi_7yalcinMemur-Sen’in kurucu lideri Akif İnan’ın köklü fikirleri üzerine yükselmiş bir emek örgütü olduğuna işaret eden Yalçın “Adil bir dünyanın ve insanlığın hürriyet mücadelesinin yapıtaşlarını bu çerçevede ele alıyoruz. “Kurucu genel başkanımızın fikirlerini, medeniyetimizden tevarüs ettirdiği kavramlarla, tekelci kapitalist düzeni aşarak, insanlığın yeniden onuruyla yaşayacağı bir sistem çabası olarak okuyoruz. ‘İzm’lerin dayatmasına mahkum edilen sendikacılık anlayışının yerine hizmet merkezli bir sendikal anlayışın zeminini oluşturdular” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen’in Akif İnan’ın mirasına sahip çıkarak bu mirası evrensel düzeye taşımaya gayret ettiğini belirten Yalçın, “Kendi inancımızın değerlerine yaslanarak, diğer inanç ve felsefi görüşlerin varlığını yok saymayarak, emeğe, ekmeğe, özgürlüğe, dünya barışına, insanlığın huzur ve refahına dair bütün çabalarımızın temelinde işte bu kurucu felsefe vardır” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından geçilen ödül töreninde 6 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu.

Geceye Bakan Gül yanı sıra Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Memur-sen eski Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Şanlıurfa BŞB Vekili Ahmet Kaytan, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, ve çok sayıda sendika üyesi ve davetli katıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195