Title of a News Article

Her şey hazır! Düğmeye basıldı

.

Her şey hazır! Düğmeye basıldı
banner206
 Terör operasyonlarında alınan başarılı sonuçlarla birlikte şehirler PKK'dan temizleniyor. Son MGK toplantısında bu konu ele alınırken, hükümetin operasyonları kırsalda da başlatacağı belirtiliyor. Sadece askerlerin katılması beklenen operasyona havadan da destek sağlanacak. Ayrıca PKK'nın geçiş güzergahlarına zırhlı karakollar kurulacak.

Güvenlik güçlerinin, son 6 aydır yoğunlaştırdığı terörle mücadele operasyonları kapsamında Güneydoğu'da birçok merkez terör örgütünden temizlenirken, kırsaldaki operasyonlar için de düğmeye basıldı.

 

Detaylı sunum yapıldı

Star'ın haberine göre; kırsaldaki operasyonlar, bu hafta Meclis'te yasalaşması beklenen ve terörle mücadele operasyonları konusunda askere 'hukuki güvence' getiren düzenlemeden sonra başlayacak. Güvenlik birimlerinin, son MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarında kırsalda başlatılacak operasyonlarla ilgili detaylı bir sunum yaptıkları öğrenildi.

 

Sadece asker olacak

Hükümet kaynakları, kırsaldaki operasyonların bu defa sadece askerle yürütüleceğini belirtirken, "Bu nedenle operasyon öncesi, askerlerin elini rahatlatacak yasanın çıkması iyi olur" değerlendirmesi yapıyor.

 

Kırsala yoğunlaşacak

Güvenlik birimlerinin yaptığı sunumlarda, kentlerdeki operasyonların tamamlandığı, bazı yerlerde binalardaki temizliğin sürdüğü, bundan sonraki aşamada operasyonların kırsalda yoğunlaşacağı bilgisi verildi.

 

Bölgeler belirlendi

Bu kapsamda, operasyon yapılacak 10-12 civarında bölge belirlendi. Bu bölgeler, PKK'nın sığınak, mağara veya kamplarından oluşuyor.

 

Hava desteği de sağlanacak

Güvenlik birimleri öncelikle operasyon yapılacak bölgelere giden güzergahları temizlemeye başladı. Tıpkı şehirlerdeki gibi, operasyon bölgelerine sivil vatandaşların giriş çıkışları önlenecek. Operasyonlar yine aşama aşama yürütülecek. Hava desteğinin de alınacağı bu operasyonların Cudi, Gabar, Uludere, Diyarbakır'ın Kulp ilçesi sınırları içinde yer alan bazı yaylalar, Tunceli, Bingöl ve Ağrı'nın kırsal kesimlerinin de aralarında olduğu yerlerde yoğunlaşacağı belirtiliyor.

 

Zırhlı karakollar kurulacak

Operasyonlar için kullanılacak güzergahlara büyük bölümü mobil olmak üzere çok sayıda 'zırhlı karakol' kurulacak. Hükümet kaynakları, "PKK'nın hangi güzergahı geçiş olarak kullandığı istihbarat birimleri tarafından biliniyor. Bunun dışında zaten arazi şartları öyle bir geçişe uygun değil. Alınacak tedbirlerle öncelikle bu güzergahlarda güvenlik sağlanacak. Ardından dağlar, ovalar, tepeler, mağaralara yoğun operasyonlar yapılacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 8 yıl Önce

InsAllah bu teroristleden kurtuluruz.peki bunlara destek veren meclistekilerden nasil kurtulacagiz.sirtini pydye dayayan gezi parkindakilerini ovup onur ve gurur duyanlar.diyer dhkpc ve diyer teror orgutleri.

SIRADAKİ HABER

banner195