“Odamız artık tek durak”

.

“Odamız artık tek durak”
banner206

Birecik TSO, üyeleri için yapılan çalışmaların sonuçlarını almaya devam ediyor. Bugüne kadar üyelerle yapılan toplantılar, üye ziyaretleri esnasında alınan talepler veya üyeden gelen istek, öneri ve çözümlenmesi gereken problemlerle ilgili başta TOBB olmak üzere, Bakanlıklar, bürokratlar ve diğer kamu kurumları ile yapılan görüşmeler sayesinde Birecik TSO üyelerinin talepleri çözüme kavuşmaya devam ediyor.

                                                                                                                                                                 

ŞİRKET KURULUŞLARINDA BANKAYA VEYA VERGİ DAİRESİNE GİTMEDEN ODADA İŞLEM YAPILACAK

Birecik TSO, uzun zamandır üyelerinden gelen şirket kuruluş işlemlerinin tümünün Odadan yapılması talebini TOBB’a bildirdi. TOBB’un da ilgili yerlere bildirilmesi sonucunda bakanlık ‘Şirket kuruluşunda odaların tek durak ofise dönüşümü’ konusunda harekete geçmişti. Maliye Bakanlığın 30.12.2016 tarihli ve 15 nolu Harçlar Kanunu Sirküleri ile odalara şirket kuruluşları ile ilgili ticaret sicil harçlarının tahsili konusunda yetkisi verildi. İlerleyen günlerde şirket kuruluşlarında üyeler odada sicil işlemlerini gerçekleştirirken banka, noter gibi yerlere gidip gelmek yerine sadece odaya giderek tüm kuruluş işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

 

ÇOK ÇABA SARFEDİLDİ

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Müslüm ACAR: ‘Uzun süredir sıkıntılı şekilde devam eden ve şikâyet alınan konuların başında Odamız Sicil Müdürlüğünde işlem gerçekleştiren üyelerimizin, yapması gereken bazı ödemeler için kanun gereği bankaya, notere veya vergi dairelerine gitmek zorunda olmalarıydı. Tabi ki birçok çözüm arayışlarımız geçmiş zaman içerisinde olmuştu. Ancak bazen teknik imkânlar, bazen mevzuatların izin vermemesi nedeniyle efektif sonuçlar alınamamıştı.

 

“ŞİRKET KURULUŞUNDA TEK DURAK OFİS” YETKİSİ ALINDI

TOBB’ un girişimleri ve bakanlıklarımızın yapmış olduğu mevzuat çalışmalarında isteklerimiz dikkate alınarak, üyelerimizin menfaatine olan “Şirket Kuruluşunda Tek Durak Ofis” uygulaması kanun düzenlemeleriyle birlikte yürürlüğe girmiştir.

Oda olarak 1.1.2017 tarihi itibarıyla işlemleri gerçekleştirmek üzere teknik ve personel eğitimleri ile tüm altyapımızı tamamlamış ve yetkimizi almış bulunmaktayız.

Uygulamanın yürürlüğe girmesinden kurumumuz ve üyelerimiz adına memnuniyet duyuyoruz. Bundan böyle üyelerimiz harç ödemesi için vergi dairesine veya bankaya gitmek zorunda kalmayacak. İşlemlerini tek durak ofis olan Odalarımızda tamamlayabilecekler. Yine diğer bir müjdemiz de, Bakanlığın çok yakında göndereceği genelge sonrasında, Şirket sözleşmeleri de ticaret sicil müdürlüğümüzde imzalanabilecek, böylece üyelerimiz isterlerse noterlere gitmeden aynı işlemleri odamızda gerçekleştirebilecekler” diyerek, yeni yılda yürürlüğe giren uygulamaların odamız üyelerine ve ülke için hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2017, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142