Suruç'ta ortalık savaş alanına döndü

Suruç'ta ortalık savaş alanına döndü
banner206
ŞANLIURFA'nın Suriye sınırındaki Suruç İlçesi'nde, Suriye'nin Halep kentine bağlı Kobani İlçesi'nin, PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD'nin yönetimine geçişinin 2'nci yıldönümü kutlamaları sırasında olaylar çıktı. Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği eylemcilerden yaralanan 13 kişi hastaneye kaldırıldı. Güvenlik güçlerinin sınır hattında yoğun güvenlik önlemi aldığı ilçede bulunan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Artık ok yaydan çıktı. Polis orantısız güç kullandı" dedi.

Suriye'nin Kobani İlçesi'nin kontrolünün PYD'nin eline geçmesinin 2'inci yıldönümü Suruç'un Suriye sınırındaki Çengelli Mahallesi'nde HDP ve BDP'liler tarafından kutlandı. Kutlamalar sırasında PKK lehine sloganlar atan gruptaki yüzleri bazı kişiler ise sınıra yakın bölgeye PKK flamaları astı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ
Gündüz saatlerinde Çengelli Mahallesi'nde eğlenen gruptakiler, havanın kararmasıyla sınır hattına yürümek istedi. Burada Suriye tarafından gelen kişilerle görüşmek isteyen ve bazılarının sınır tellerine aşmak istediği gruptakiler, polislerin uyarılarına rağmen dağılmayınca müdahale başladı. Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği gruptaki 13 kişi, gazdan etkilenerek hastanelik oldu. Gazdan etkilenenler, olay yerindeki ambulanslarla ve özel araçlarla Suruç Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. 

KÜRKÇÜ: ORANTISIZ MÜDAHALE OLDU
Kutlamalar nedeniyle ilçede bulunan HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Suruç Devlet Hastanesi bahçesinde gazetecilere açıklama yaptı. Rojova devriminin yıldönümünü kutlamak amacıyla toplantıklarını söyleyen Kürkçü polisin orantısız müdahalesinin olduğunu öne sürdü. Kürkçü, şunları söyledi:
"Halk Rojova devriminin 2'nci yıl dönümünü kutlamak için toplandı. Bunun için çadırlarda insanlar birkaç gündür toplandı. Bizlerde bunu izlemek için geldik. Akşam saatlerinde Rojova sınırının kuzey kısmında görünen kesimdeki halkla görüşmek için kitle sınır tellerine yürümek istedi. Bunun için jandarmayla mütabakat sağladık. Aslında herşey anlaşmaya uygun giderken yetkililer bizi aradı, gerginlik yaşandığını ve sınırların geçilmek istendiğini söyledi. Tam o bölgeye gittiğimiz sırada saldırı başladı. Bence bu kadar sert bir saldırı gerek yoktu. Müzakare yoluyla sorunu çözüme kavuşturuyorduk. Ama şimdi artık oy yaydan çıkmış durumda. Şu anda hastaneye giren çıkan sayısı 12'yi geçti. İki kişi Şanlıurfa'ya sevk edildi. Durum aslında yıldönümü kutlamasıyla başladı ve hiç olmadığı yerde devam ediyor. Başımdan yaralandım ve gazdanda bayağı etkilendim. Orantısız bir müdahale oldu."
HDP'li Ertuğrul Kürkçü, olaylar sırasında bazı kişilerin mayınlı araziye kaçtığını ve burada mahsur durumda olduğunun öne sürüldüğünü söyledi. Kürkçü, "Mayınlı arazide kalanlar olduğu gelen bilgiler arasında. Kadınlardan oluşan 70- 80 kişinin mayınlı alanda olduğu ve bunların kurtarılması için birşeyler yapılması gerekiyor" diye konuştu.


BARIŞ ÇADIRI ATEŞE VERİLDİ
Öte yandan snır hattına IŞİD'in çatıştığı PYD'lilere destek amacıyla kurulan barış çadırı da ateşe verildi. Kim tarafından yakıldığı bilinmeyen çadırın yakınlarında yanan bir otomobil ise TOMA tarafından söndürüldü.
Güvenlik güçleri, sınır hattında ve ilçe merkezinde zırhlı araçlarla yoğun güvenlik önlemi aldı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI
Şanlıurfa Valiliği çıkan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi Mürşitpınar sınır kapısında bazı olayların meydana geldiği, çıkan olaylarda da çok sayıda yaralı olduğu bazı internet haber sitelerinde iddia edilmiştir. Sınır kapısında meydana gelen olaylarda çok sayıda yaralı olduğu haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak meydana gelen olaylarda sadece 13 kişi gazdan etkilenmiş ve her hangi bir yaralanma söz konusu değildir. İlçede durum güvenlik güçlerimizin kontrolü altındadır."

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2014, 02:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan
serkan - 7 yıl Önce

ş.urfa suruç ta yaşana olan terör olayları buna zemin hazırlayan hükmet olup birde oy veren insanlardır kısacsı ihenetir

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142