Ve büyük yarışma başladı…

.

Şanlıurfa Valiliği’nin öncülüğünde “En Güzel Güvercin Yarışması” başladı. Yarışma öncesinde Urfa Valisi İzzettin Küçük ve protokol üyeleri tarafından gökyüzüne barış için 63 adet güvercin salıverildi.

 

UĞUR BUDAK

Şanlıurfa Valiliğinin öncülüğünde Karacadağ Kalkınma Ajansı ve ŞURKAV’ın katkılarıyla  düzenlenen ve 2 gün sürecek olan  “Medeniyetin Kanatlandığı Yer Şanlıurfa’da En Güzel Güvercin Yarışması” başladı. Bugün sabah saat 10.00’da tarihi Gümrük Hanı’nda başlayan yarışmaya Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, CHP İl Başkanı Aziz Aydınlık, ŞURKAV Genel Sekreteri Şükrü Üzümcü, Gazeteci Reşat Uzun ve çok sayıda güvercin sever katıldı.  

 

Vali Küçük; “Güvercin, bu şehrin bir parçası”

Yarışma öncesinde Vali İzzettin Küçük ve diğer protokol üyeleri tarafından gökyüzüne barış için 63 adet güvercin salıverildi. Vali Küçük, programda yaptığı konuşmada, Şanlıurfa’nın pek çok hazinesi olduğunu ve bunlardan bir tanesinin de güvercin olduğunu belirterek, “Güvercin, bu şehrin kadim geleneklerinden, kültürel hayatın çok parçalarından bir tanesidir. Bu şehrin insanları eskiden beri kuşlarla beraber yaşamayı seçmiş, bunlara değer vermiş, bunları sevmiş insanlardır. Günümüzde de güvercin beslemek, güvercin yetiştirmek Şanlıurfalılar için bir hayat tarzıdır. Özellikle ikindiye doğru başınızı Şanlıurfa’nın semalarına çevirdiğinizde grup grup güvercinleri ve onların sahiplerini çatılarda görürsünüz. Güvercin beslemek büyük tutkudur. Türkiye’de en çok güvercinin beslendiği şehirlerden bir tanesi de Şanlıurfa. Güvercin sevdalılarını bir araya getirmek için böyle bir yarışma düzenledik. Yarışmacılara başarılar diliyorum, jüri üyelerine de teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından yarışmaya katılan Şebap cinsindeki kül renk, miski, çakmaklı, siyah ve beyaz güvercinler ile halis cinsindeki aynalı, şami, alaca bağdadi, ispir ve kara nakışlı güvercinler değerlendirmeye alınmaya başlandı. İki gün devam edecek olan yarışmada; Şebap cinsinde Mahmut Balcı, Mehmet Beyaz, Mehmet Yavuz, Hüseyin Delioğlu ve İbrahim Halil Baybostancı, Halis dalında ise Hüseyin Buzluoğlu, Hüseyin Demirkol, Şahin Keskin, Fatih Horoz, Halil Yeşil ve Arif Çadırcı jüri üyeliğini yapıyor. Yarışmaya katılan kuşları inceleyen Vali Küçük, jüri üyelerinden güvercin yarışmasında dereceye girecek kuşları nasıl belirleyecekleri yönünde bilgiler aldı.

 

Dereceye girenlere ödül verilecek

İki gün devam edecek olan yarışma, yarın saat 17.00’de ödül töreni ile sona erecek. Dereceye girecek olan yarışmacılara, altın ile kupa verilecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142