Web-Tapu dönemi başladı

Web-Tapu dönemi başladı
banner206
banner279

Koronavirüs salgın döneminde riskli alanlardan olan Tapu Müdürlüklerindeki yoğunluk, web-tapu hizmetinin devreye girmesiyle sona eriyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen web-tapu uygulamasıyla tapu müdürlüğüne gitmeden internetten satış, ipotek, mirasın intikali ve benzeri tüm tapu işlem başvuruları yapılabiliyor. Gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderme imkânı getiren sistemle, vatandaşlar tapu müdürlüğüne gitmeden işlemlerini başlatarak son aşamaya getirebiliyor.

Şanlıurfa Tapu ve Kadastro XXI. Bölge Müdürü Eyüp Kızıltaş, salgın döneminde Şanlıurfa merkez Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye Tapu Müdürlüklerinde çalışanlar ve vatandaşlar için gerekli tüm koruma tedbirlerini aldıklarını, memur ve vatandaşlar arasına cam koruma, bulaşma riskini engellemek amacıyla sosyal mesafeyi temin eden tefrişat düzenlemesi yapıldığını, e-randevu sisteminin ardından web-tapu uygulamasının da devreye alınmasıyla riskin büyük oranda azaltıldığını söyledi.

Web-tapu uygulaması ile vatandaşların elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapabileceğini belirten Kızıltaş, işlemlerle ilgili eksikliklerin ve tüm bilgilerin sms ile alınabildiğini, başvurusunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebildiğini, harç ve döner sermaye bedelinin elektronik ortamda ödenebileceği bir sistemin hayata geçirildiğini açıkladı.

Web-Tapu sistemi ile vatandaşların kullanımına sunulan sistemi tanıtan Kızıltaş, sistemin ticaret şirketlerinin kullanımına da açıldığını, “Tapunun kısa yolu”, “tek tıkla tapu” ve “sıra hep sizde” sloganları ile hayata geçirilen Web-Tapu sisteminde ticaret siciline kayıtlı şirketler ve tüzel kişiliklerin de yerlerini aldığını ifade etti.

Web-Tapu “bireysel girişi” ile vatandaşların kullanımına sunulan tüm hizmetler, Web-Tapu “kurumsal girişi” ile şirketlere de açılırken, şirket temsilcileri de artık tapu müdürlüklerine gitmeksizin taşınmaz kayıt bilgilerini öğrenebilecek ve tapu işlemleri için başvuru yapabilecek.

Web-Tapu sistemi Kurum portalı hayata geçirilerek kamu kurumlarının iş ve işlemlerine yönelik birçok özellik ilave edilmek sureti ile uygulama, kamu kurum ve kuruluşları tarafından da kullanılmaya başladı.

Web-Tapu sistemi Kurum portalı üzerinden Emlakçı Girişi ve Taşınmaz Değerleme Uzmanları girişi hayata geçirilerek emlakçı ve taşınmaz değerleme uzmanlarının iş ve işlemlerine yönelik birçok özellik ilave edilmek sureti ile uygulama, bu paydaşlar tarafından da kullanılabiliyor.

E-Devlet sistemine entegre olan Web Tapu Sistemindeki işlemler, E-devlet kimlik doğrulama güvencesi altında yapılıyor.

webtapu.tkgm.gov.tr

Verdiği hizmetler ile geçmişten geleceğe bir köprü vazifesi gören ve dijital çağın getirdiği olanaklardan etkin bir biçimde yararlanan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu işlemlerindeki süreçlerin azaltılarak, verilen hizmetlerin elektronik ortamda daha kaliteli ve hızlı yürütülmesi amacı ile uygulamaya koyduğu Web-Tapu; vatandaşların tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri ve 46 adet tapu işlemi (satış, bağış, intikal vb…), 20 adet kadastro işlemi, 2 adet haritacılık işlemi ve 5 adet Osmanlıca belgeler ve eski kayıt belge işlemi için elektronik ortamda başvuru yapabilecekleri, işlemler için gerekli olan bilgi ve belgeleri güvenli elektronik ortamda gönderebilecekleri, belge doğrulama yapabilecekleri ve bu konularda üçüncü kişilere veya emlakçılara yetki verebilecekleri bir elektronik sistem olarak hayata geçirildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 09:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
E....
E.... - 2 yıl Önce

Sabah sekiz buçukta çekilen fotoğraflarla önlem alındı denmez . İmza saati saat 13.30 ila 16.45 arasında. Ve vatandan omuz omuza. Ne önlem ne bişey. Vicdan rahatlatmak için yapılmışsa eğer bu haber. Yazıklar olsun.

SIRADAKİ HABER

banner142