Nihayet!...

Nihayet!...
banner206
Şanlıurfa kalesi yıllar sonra onarıma alınıyor. 
Şanlıurfa'da Balıklıgöl, Göbeklitepe'nin ardından Turistlerin en çok ziyaret ettiği turizm değerlerimizden olan Kale'da onarımlar tüm hızıyla devam ediyor. Turizm ve Kültür Bakanlığı Kültür varlıkları ve Müzeler genel müdürlüğünce onarılmasına izin verilen ŞAnlıurfa kalesinde ki kazılar ve onarım işkur işçiler tarafından yürütülüyor. 

Geçmişi Göbekli tepe kadar eski olan Urfa kalesinin onarımı çalışmalarını inceleyen il Turizm ve kültür Müdür yardımcısı Hakan Kutluhan ile müze yetkilileri kazı alanın çalışmaların hızla devam ettiğini ifade ettiler. 
Urfa Kalesi’nin M.Ö. 10.000 yıllarına ait neolitik bir alan üzerine kurulduğu tahmin edilmektedir. Kalenin yanıbaşında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesinde sergilenen 12.000 yılık Balıklıgöl Heykeli ve Kale alanı, Balıklıgöl havzasının tarihini gözler önüne sermektedir. 6.yy’ye ait kayıtlarda kaleden bahsedilmemektedir. Kale ile ilgi ilk kayıtlar 11.yy’ye  aittir. Buna göre kale 6 yy. ile 11. yy arasına tarihlenebilir. Kale ilgili kabul edilen görüş: M.S. 812-814 yıllarıarasında Abbasiler döneminde yapıldığıdır. Kalenin üzerindeki korint başlıklı iki sütun Edessa Karalı 9. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır. Doğudaki sütun üzerindeki Süryanice kitabede:  "Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin  oğlu)'in oğlu AFTUHA. Bu sütunu  ve  üzerindeki  heykeli  veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım" yazılıdır. Urfa Kalesi’nin, üç tarafı kayadan oyma hendek ile çevrilidir. Ayrıca Aynzeliha Tüneli ile kale ile Aynzeliha Gölü arasında geçit sağlanmıştır.
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142