Title of a News Article

Sahur sofrası kurarken dikkat!

Sahur sofrası kurarken dikkat!
banner206

Ramazan'ın yaz sıcaklarına gelmesi ve günlerin uzunluğu açısından uyaran uzmanlar beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini vurguluyor.

Ramazan'da nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda bilgi veren Uz. Dyt. Şefika Aydın Selçuk,Ramazan sofraları için bazı önerilerde bulunuyor. Ramazan ayında sağlık problemleri yaşamamak için sahur ve iftarda tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Uykunuzu bölün ve sahura kalkın

Uzun saatler açlığın yaşandığı bu ayda sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi kahvaltı öğünü; yani sahur öğünü asla atlanmamalıdır. İftarda tüketilen ev yemekleri, hamur işi gıdalar, pilav makarna ve tatlılar açlık ve susuzluk hissini artıracağından sahurda yenilmemelidir.

Sahurda tokluk hissi veren besinler tercih edilmelidir. Yulaf ezmesi: Sahurda yoğurt, kefir veya süt ile karıştırılarak tüketilirse daha da doyurucu ve besleyici olacaktır. Yoğurt veya süt: Tok tutucudur. İçinde triptofan amino asit var olması nedeni ile uykuya tekrar geçişe yardımcı olacaktır. Meyve ve komposto: Enerji verir ve bağırsakların gün içinde çalışmasında yardımcıdır. Ceviz: Krom mineralinden zengindir başta insülin seviyesinin düzenlenmesinde yardımcıdır bu nedenle tok tutucu özelliği vardır. İçeriğindeki omega ve sağlıklı yağlar da tokluk hissi verecektir. Yumurta: Sahurda mutlaka alınması gereken bir besindir. Tercihen haşlanmış tüketilmelidir. Fakat yulaf kepeği ve mantar biber gibi sebzeler ile omlet haline getirilerek az yağda yapılarak da tercih edilebilir. Tahin ve pekmez: Birlikte vitamin mineral ve enerji deposudur. Yağdan da zengin olan susam yağından meydana gelen tahinin tok tutucu özelliği vardır. Pekmezle karışınca mide için zararsız hale gelecek ve sindirim için sıkıntı yaratmayacaktır. 1-2 tatlı kaşığı ölçüye dikkat ederek alınmalıdır. Az tuzlu veya tuzsuz peynir: Gün içinde gereken enerji ihtiyacını karşılayacak, proteinden zengin kalsiyum deposu bir besindir. Özellikle sahurda peynir tüketilecekse de tuzsuz olanlar tercih edilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2016, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195