Title of a News Article

Altan Tan’dan flaş iddia

Altan Tan’dan flaş iddia
banner206

HDP Milletvekili Altan Tan, HDP’nin bölünüp yeni bir siyasi partinin kurulabileceği mesajını verdi.

Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularının yanıtlayan HDP Milletvekili Altan Tan, HDP’nin bölünüp yeni bir siyasi parti kurulmasından çok tartışılan Ensar Vakfı açıklamalarına ve HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in 7 Haziran sürecindeki “kaçak çay” sözlerine karşılık açıklamalarda bulundu.

 

“BU SOSYALİSTLERİN ZAFERİDİR’ SÖYLEMİ TARTIŞMA YARATTI”

“Peki HDP’nin bölünmesi ve yeni bir siyasi partinin çıkması ihtimali var mı?” sorusuna HDP’li Altan Tan şöyle yanıt verdi: “Bu ihtimal tabii ki var. Kürtlerin büyük çoğunluğu dindar ve muhafazakâr. 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin oyu 3 milyon arttı. Daha önce AKP’ye oy vermiş 2 milyon Kürt oyunu HDP’ye verdi. Sol, sosyalist, liberal çevreden gelen oyları küçümsemiyorum. Sadece tespit yapıyorum. 1 Kasım’dan sonra ise oy kaybettik.”

Oy kaybetmelerinin iki nedeni olduğunu söyleyen HDP’li Tan, “Birincisi çatışmalı sürecin yeniden başlaması. AK Parti’den gelen seçmen HDP’nin güçlenerek AKP ile çözüm sürecini devam ettirebileceğini düşünüyordu. İkincisi aynı kitle HDP’de, güçlerinin çok üzerinde sol ve sosyalist temsilin olduğunu gördü. Seçim gecesinde ‘Bu sosyalistlerin zaferidir’ söylemi tartışma yarattı” diye konuştu.

 

“BİR YOL AYRIMI OLACAK”

“Muhafazakâr Kürtler kendilerini yabancılaşmış mı hissettiler?” sorusuna ise HDP’li Tan şöyle yanıt verdi: “Evet, öyle hissettiler. Kürt siyasetinde bir yol ayrımındayız şu an. Çatışma, iç savaş, devrimci halk savaşında ısrar edenlerle buna karşı olup demokratik mücadeleyi seçenlerin bir yol ayrımı olacak. İkincisi HDP’nin geniş tabanını temsil eden dindar, muhafazakâr kitle sadece şahıslar bazında değil kendi gücü oranında bir temsil isteyecek. Yani ‘Altan Tan’ı aldım yerine Mehmet’i koydum’ diyerek değil fikir ve program anlamında bir temsil isteyecek.

 

“FARKLI OLUŞUMLAR OLABİLİR, SİYASET BOŞLUK KABUL ETMEZ”

HDP’li Tan, “Bu talepler karşılanmazsa yeni parti mi kurulur?” sorusuna da çok tartışılacak şu yanıtı verdi: “Demokratik ve legal siyaset tercih edilir ve muhafazakâr kitle partide etkili olursa ayrıma gerek kalmaz. Fakat bu savaş stratejisi devam ederse ve ağırlıklı sol, sosyalist, seküler söylem devam ederse farklı oluşumlar olabilir. Siyaset boşluk kabul etmez.”

 

SIRRI SÜREYYA ÖNDER’İN “KAÇAK ÇAY” SÖZLERİNE TEPKİ

7 Haziran seçim sürecini de değerlendiren HDP’li Tan, HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e sert çıktı. Altan Tan, “AKP de dahil her türlü koalisyona açık olmalıydık. Kapıları kapatamazsınız. Başbakan partiye geldiğinde ‘Gelir bir kaçak çay içer, gider’ diyemezsiniz...” açıklamasında bulundu.

 

ENSAR VAKFI AÇIKLAMASI

Ensar Vakfı’ndaki çocuklara cinsel saldırıda, “Bale kursunda seks skandalı oldu diye bütün balerinleri suçlamak yanlış” sözleri hatırlatılan HDP’li Altan Tan, “Bu konuda söylemem gereken her şeyi söyledim. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Aile Bakanı’nın Kara­man’a ilk günden gidip, el koyması gerekirdi. Bu polemikler o zaman biterdi” dedi.

 

Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195