CHP'li Vekilden flaş HDP açıklaması...

.

CHP'li Vekilden flaş HDP açıklaması...
banner206
 CHP Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş, Şanlıurfa'da düzenlediği basın toplantısında HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarıyla ilgili "HDP, aslında Türkiye için demokratik bir fırsattır. HDP'nin olmadığı yerde PKK terörizmi olur. Bizim HDP'den beklediğimiz şudur; bir an önce PKK'nın silahlarını bırakıp Türkiye'de devletin egemen olmasının siyasi öncüsü olmalıdır" dedi.

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş, CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Partililerle bir araya gelen Güneş, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın milli suç işlediğini savundu. Güneş, İsmail Kahraman'ın laiklik ile igili açıklamasını şöyle değerlendirdi:

"Meclis Başkanı'nın bu söylediği sözü geri almasına rağmen çok büyük bir tepki var.  Bizi bir arada eşit yurttaş olarak tutan en önemli kavram olan laikliği ortadan kaldırmaya kalkmak bizi parçalamak demektir. Bunu düşünmek ve bunu telaffuz etmek bile bir milli suçtur. Hukuki suç olmanın ötesinde bir milli ve anayasal suçtur. İnsani olarak da çok büyük bir hatadır. Meclis Başkanı'nın oradan istifa etmesi lazım. Çünkü mevcut Cumhuriyetimiz laik bir Cumhuriyet'tir ve o görevi yapamayacak gözüküyor. O göreve laik olmadığı gözüküyor ve onun oradan mutlaka gönderilmesi gerekiyor. Aksi takdirde meclis itibar yitirir."

 

'HDP, ASLINDA TÜRKİYE İÇİN DEMOKRATİK BİR FIRSATTIR'

Son günlerde HDP'li vekillerin dokunulmazlıklar konusunu da değerlendiren Güneş, HDP'nin, Türkiye için demokratik bir fırsat olduğunu savundu. Güneş, HDP'den PKK'nın silah bırkaması için siyasi öncülük yapması gerektiğini beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Ben aslında iktidardan hemen şunu bekliyorum. Fezlekesi olan bütün milletvekillerinin fezlekelerini hemen açıklasınlar. Mecliste hiç bekletmesinler. Kim kabahatli ve kim ne yapmış ise bilelim. HDP, aslında Türkiye için demokratik bir fırsattır. HDP'nin olmadığı yerde PKK terörizmi olur. Bizim HDP'den beklediğimiz şudur; bir an önce PKK'nın silahlarını bırakıp Türkiye'de devletin egemen olmasının siyasi öncüsü olmalıdır. Bir Kürt sorunu vardır, bu inkar edilemez. Bu sorunun parlamentoda, demokratik mekanizmalarla gelişmesini ve aşılmasını sağlamaktır. O nedenle HDP'lilerin dokunulmazlıklarını kaldırmak aslında Türkiye'de terörü önleyici bir önlem olmayabilir. Dikkatli olmak gerekir. Biz kimin ne suç işlediğini bilmek istiyoruz. Teröristle terörist olmayanın, hepsinin bir kefeye konulmasını doğru bulmuyorum. Suçsuz olan insanlar, suçlu olan insanların arasında yanmamalıdır. Kurunun yanında yaş yanmamalı ve bu dokunulmazlık konusunun da toptan bir yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyorum."

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142