Buruk bir bayram daha yaşıyorlar...

Buruk bir bayram daha yaşıyorlar...
banner206
 Ülkelerindeki iç kargaşadan kaçarak Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyeli, Ramazan Bayramı'na buruk girdi.

 

Suriye'de iç kargaşanın 4'üncü yılına girmesiyle birlikte her geçen gün Türkiye'de sığınmacı sayısında artış yaşanıyor.

 

10 ayrı ilde kurulan 20 çadır ve konteyner kentte kalan 220 bini aşkın Suriyeli ile kamp dışında kalan 700 bin olmak üzere 1 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacı, Ramazan Bayramı'na Türkiye'de giriyor.

 

Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre; Hatay'da 5, Şanlıurfa'da 3, Gaziantep'te 4, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Mardin, Malatya ve Adana'da 1'er olmak üzere toplam 15 çadırkent ile Kilis'te 2, Şanlıurfa, Malatya ve Gaziantep'te 1'er olmak üzere toplam 5 adet konteyner kentte 220 bin Suriyeli bulunuyor. Kamp dışında ise 700 bini aşkın Suriyeli çeşitli şehirlerde kalırken, resmi verilere göre sığınmacı sayısı 1 milyonu aştı.

 

Kilis'te kurulan Öncüpınar ve Elbeyli konteyner kentlerinde 40 bin Suriyeli, bir bayramı daha ülkelerinden uzakta geçirmenin hüznünü yaşıyor.

 

Sabahın ilk ışıklarında okunan dualarla konteyner kent içerisinde bulunan Halep ve Şam Camii'nde namaz kılan Suriyeliler, ülkelerindeki iç savaşın sona ermesi için dua etti.

 

Suriyeli din görevlisi bayram namazında okuduğu hutbede Suriye'ye barış ve huzurun gelmesi, kan ve gözyaşının dinmesi, Beşşar Esad iktidarının bir an önce sona ermesini istedikten sonra dua okudu.

 

Konteyner kentlerde Ramazan Bayramı'nı karşılayan Suriyeliler, bayram namazında ülkelerindeki savaşın sona ermesi dileğiyle ellerini semaya açtı.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2014, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142