Barzani'ye darbe üstüne darbe

Barzani'ye darbe üstüne darbe
banner206
 Kerkük’ten Akdeniz’e uzanan terör koridoru planına ABD-İsrail adına taşeronluk yapınca her şeyini kaybeden Mesud Barzani, Habur Sınır Kapısı’nı da kaybetti. İşgal ettiği Kerkük başta olmak üzere Sincar, Mahmur, Tuzhurmatu, Musul ve Hanekin’den çekilmek zorunda kalan, ardından petrol bölgeleri Taktak, Bay Hasan ve Avana’yı da Bağdat’a kaptıran Barzani, Irak kuzeyinden İran ve Türkiye’ye açılan kapıları da merkezi yönetime bir bir devrediyor. Bağdat yönetimi ile Peşmerge temsilcileri arasında Musul’da yapılan görüşmeler sonrası dün Habur’un Irak tarafında kalan kısmı İbrahim Halil Sınır Kapısı, Irak ordu güçlerine teslim edildi.

PEŞMERGE BAYRAĞI İNDİRİLDİ

İbrahim Halil’in (Habur) Bağdat’a devri için hareketlilik dün sabah saatlerinde başladı. Şırnak’ın Silopi ilçesinde tatbikat yapan Türk askerleri ile Iraklı askerler konvoy halinde Habur’dan geçerek siren sesleri eşliğinde Irak tarafına vardı. Buradaki birliklere komuta eden 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, kapıyı teslim almak üzere İbrahim Halil’e gelen Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi ile buluştu. Yoğun hareketlilikten ötürü sınır kapısından geçişler geçici olarak durduruldu. Irak’tan gelen heyet, kapıyı Barzani yönetimi tarafınca atanan müdür Samal Abdurrahman’dan devraldığında Irak askerleri sevinç gösterileri yaptı. İbrahim Halil’deki Peşmerge bayrağı indirilerek yerine Irak bayrağı çekildi. Iraklı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, “Yeni dönemde Habur Sınır Kapısı mali ve idari olarak Bağdat’a bağlı faaliyet yürütecek” denildi.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ

Burada bir açıklama yapan Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi, “Türk askerine, Türkiye devletine teşekkür ettiklerini belirterek, “Türk askeri bize hiç sıkıntı yapmadı. Bilmem nasıl teşekkür ederim sizlere. Allah’ın izni ile, beraber oldukça daha güçlü olacağız. İleriki günlerde Türk askeri ve Irak askerleri daha güzel günler yaşayacağız. Çok teşekkür ederim” dedi. 2. Ordu Komutanı Korgeneral Temel ise Irak askerleri Türkiye’ye geldiğinde onlara, “Hoş geldiniz. Bizim kardeşimizsiniz” dediğini belirterek, “Bu coğrafyada Türk, Arap, Acem, Kürt hepimiz kardeşiz. Bu coğrafyada inşallah barış ve huzur olur. Bunun da kan dökülmeden alınması çok mutluluk verdi bizlere” diye konuştu. Görüşmenin ardından Temel ile Türk ve Irak askerleri zırhlı araçlarla 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı Şehit Ercüment Türkmen Kışlasına döndü. Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi ve beraberindekiler ise İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan Irak’a geçti.

Haydar İbadi

Peşmerge’ye iki seçenek

Irak Başbakanı Haydar İbadi, ülkenin kuzeyindeki Peşmerge güçlerinin ya merkezi hükümete bağlanması ya da sayılarının azaltılıp küçük yerel bir güce dönüşmesi gerektiğini söyledi. İngiliz basınına verdiği demeçte İbadi, “Peşmerge, ya Irak savunma güçlerinin bir parçası olup Irak Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığından emir almalı ya da küçülüp lokal bir güç haline gelmeli” dedi. Zaten şu an az sayıda Peşmerge’nin görevde olduğunu, büyük bir kısmının evde oturduğunu dile getiren İbadi, “Federal hükümetin kontrolündeki Peşmergelerin maaşını ödemeye hazırım. Fakat onlar lokal bir güçleri olsun istiyorlarsa sayıları fazla olamaz ve maaşları da kendileri ödemeli” diye konuştu. İbadi ayrıca, 2014 yılında DEAŞ’a karşı yaşadıkları hezimetin, ‘hem ordunun hem de Peşmerge güçlerinin yolsuzluğa bulaşması nedeniyle’ meydana geldiğini iddia etti.

yenisafak.com

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142