Demirtaş Suruç saldırısını konuştu...

.

Demirtaş Suruç saldırısını konuştu...
banner206

 Suruç'taki terör saldırısının ardından HDPMerkez Yürütme Kurulu (MYK) olağanüstü toplandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, toplantı sonrası düzenlenen basın toplantında konuştu. Demirtaş'ın hedefindeMHP lideri Devlet Bahçeli vardı. Bahçeli'nin açıklamalarına tepki gösteren Demirtaş, "Suruç katliamını kınadıktan sonra 3 sayfa "ama, ancak" yazanlar kusura bakmasınlarIŞİD zihniyetlidirler. " dedi.

DEMİRTAŞ, BAHÇELİ'Yİ TOPA TUTTU

Bahçeli'nin dün yaptığı yazılı açıklamaya sert çıkan Demirtaş, "Partimize dönük dünden beri kullanılan hakaret ve tehdit dilini de aynı şekilde iade ediyoruz. Kendine milliyetçiyim deyip Suruç katliamını kınadıktan sonra 3 sayfa ama ancak yazanlar kusura bakmasınlarIŞİD zihniyetlidirler. Onların seviyesizliğine düşecek halimiz yok. Aklını yitirmiş, tek bir siyasi çözüm içerisi içermeyen tümüyle hakaret ve küfürden oluşan bir metne de siyasi bir metin demiyoruz. Tarihlerinde yaptıkları siyasi bir açıklama da yoktur. Küfürsüz ve hakaretsiz bana bir açıklamalarını getirin kendilerine saygı duyduğumu ilan edeceğim. Kendilerine milliyetçi diyenlerin sokak ağzıyla ucuz bir dille yaptıklarına cevap verecek halimiz de yok. Kendi yönetimlerinin seviyesizliğini gösterir." dedi.

ŞANLIURFA'DA KANLI GÜN, GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

DEMİRTAŞ: SINIRDAN IŞİD GEÇTİ, ÇOCUKLAR GEÇEMEDİ

Demirtaş, "İnsanlık adına mesajlarını vermek için kültür merkezinin bahçesinde basın toplantısı düzenleme kararı almışlardı. Sonrasını biliyorsunuz. Maalesef Türkiye'nin sınırlarından TIR'larla silahlar geçirildi, bu insanlığını yitirmiş barbarlık, tecavüz ordusunun elemanları rahatlıkla geçtiler. Ama maalesef bu devrimci gençlerin götürdüğü oyuncaklar sınırdan geçemedi, bu üniversite öğrencileri sınırdan geçemediler. Fakat onların taşıdığı mesaj yerine ulaştı. Kimi Trabzonlu, Samsunlu, Dersimli, İstanbullu. Kimi tıp hukuk öğrencisi, ama her biri bu ülkenin ezilenleri için mücadele geleneğinden direniş geleneğinden gelen birer yiğit devrimci. Dün ülkemiz işte böylesine 32 önemli evladını, devrimcisini kaybetmiş oldu. Bir kez daha yüreği yananların, bu ölümden acı duyanların başı sağ olsun diyorum." dedi.

KOALİSYON İÇİN KRİTİK SÜREÇ, GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

İşte Demirtaş'ın açıklamasından satır başları:

"BU ACIYI PAYLAŞANLARIN SAYISI SAVAŞ İSTEYENLERDEN FAZLA"

"Öyle diyorum, maalesef ülkemizde bu ölümlere sevinenler de oldu. Memnuniyet duyanlar da oldu. anladık ki evet, çoğunluk olarak bir aradayız. Anladık ki bu acıyı yürekten paylaşanların sayısı Türkiye'nin dört bir yanında savaş isteyenlerden daha çok. Sayımız daha fazla. Bu bizi mutlu etti. Türkiye'nin her yerinden kardeşlik mesajları almak, bu vahşeti kınayan mesajlar almak bizi mutlu etti.

"ELİNİZE SAĞLIK MESAJI YAYINLAYANLAR OLDU"

Ama aynen IŞİD gibi düşünen, katliama inanan kişilerin olduğunu da gördük, siyasi anlayışların olduğunu da gördük. IŞİD PYD'den daha iyidir diyenler, HDP'den daha iyidir diyenler, oradaki katliamlar için elinize sağlık mesajı yayınlayanlar da oldu. onlar insanlık onurundan nasibini almamış olanlardır. Biz yüzümüzü Türkiye'nin aydınlık insanlarına, barıştan yana dönük olarak insanlarına döneceğiz.

"BUNU ORTAYA ÇIKARMAK YARI GÜNLÜK İŞ"

Elbette ki bu saldırı partimizin gençlerimizin uğradığı ilk saldırı değil, kim bilir belki de son saldırı da olmayacak. Yakalanır mı arkasındakiler, bilemiyoruz. İçinde devlet parmağı olan, devletin içinden güç alarak, destek alarak gerçekleştirilen hiçbir katliamın arkasındakiler çıkarılmadı. Diyarbakır mitingi katliamcısı bu işi tek başına yapmış gibi içerde tutuldu sadece. Hangi devlet elemanından istihbarat aldı, destek aldı, kim yakaladı serbest bıraktı? Bunları ortaya çıkarmak yarım günlük iştir. HDP olarak biz iktidarda olsaydık sadece yarım gün içerisinde bütün bu bağlantıları ortaya çıkarıp savcılığa teslim ederdik. Mersin Adana bombacısı. Kimliği belli, yeri yurdu belli. Ama arkasında kimler var, kimlerden destek alarak bunları yaptı? Bunu ortaya çıkarmak yarı günlük iş. Ama bombalayan da ortada yok.

Roboski'de 34 kişiyi katledenler yarım günlük soruşturmayla ortaya çıkabilirdi. Emri verenleri bulabilirdiniz, hala yok. Gezi direnişinde katledilen 9 gencin, çocuğun nasıl katledildiğini ortaya çıkarmak yarım gününü bile almazdı. Ceylan Önkol, karakoldan atılan roketle paramparça edildiğinde, o atışı yapanı bulmak zor değildi.

"SİZ İŞLENEN BU SUÇLARIN FAİLLERİNİ ORTAYA ÇIKARIN"

İşin içine devlet bulaşmışsa, failler bulunamıyor. Şimdi bize birlik olalım diyenler, evet bir arada beraber olalım da devleti siz yönetiyorsunuz. Mağdur olan hep halk, mağdur olan hep biz. Siz işlenen bu suçların faillerini ortaya çıkarın. İktidarda olduğunuz dönem boyunca gerçekleştirilen katliamların hesabını verin. Yine beraber oluruz. Ama kusurabakmayın, bütün suçlarınıza bizi ortak edecek şekilde yaptığınız çağrıları biz uygun görmüyoruz.

"GÖRKEMLİ ŞEKİLDE BU DEVRİMCİLERİ UĞURLAMAYA DAVET EDİYORUZ"

Öncelikle 28 arkadaşımızın cenazesinin morgdan alınıp memleketlerine gönderildiğini biliyoruz, 4 arkadaşımızın henüz kimlikleri tespit edilemedi. Vicdanı olan, ben bu ülkede kardeşçe yaşamak istiyorum diyen herkesi bu cenazelere sahip çıkmaya çağırıyoruz. Görkemli şekilde bu devrimcileri uğurlamaya davet ediyoruz.

"TBMM'Yİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRIYORUZ"

TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Meclis başkanına çağrı yapıyoruz. Meclis başkanı derhal toplantıya davet etmelidir. Bizler de 80 milletvekili imzamızla hazırız.

Parlamentoyu üç temel gündemle olağanüstü toplanmaya çağırıyoruz. TBMM olup bitenlere sessiz kalamaz. 80 milletvekilimize ek olarak, 30 vekil daha imza verirse, parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırabiliriz. Barıştan yana olan milletvekillerini de imza vermeye çağırıyoruz.

Birincisi, çözüm süreci. Çözüm süreci eğer parlamentonun dahiliyle, alacağı kararla bir selamete kavuşursa barışı sağlamamız daha da kolaylaşacak. İkincisi, Türkiye ve Rojova bölgesiyle ilişkileri… Ne olacak? Bütün bunları parlamentonun netleştirilmesi lazım.

Üçüncüsü, dış politika ve IŞİD tehdidi de üçüncü gündem maddemiz olmalı.

"PARTİ BİNALARINA GİRİŞ ÇIKIŞA DİKKAT EDİLMELİDİR"

Genel merkezimiz kurşunlandı, iki il binamız havaya uçuruldu, Diyarbakır mitingimiz bombalandı. Biz partililerimize, güvenlik tedbirlerinizi artırın diye çağrı yapıyoruz. Parti binalarına giriş çıkışa dikkat edilmelidir.

"BARBARLIK ORDUSUNUN DA VAHŞET UYGULAMASINA İZİN VERMEMELİYİZ"

Tanınmayan yerlerden gelen paketlerin, çiçeklerin parti binasına sokulmaması lazım. Aslında bütün partilerin buna dikkat edilmesi lazım. İbadet yerleri, cem evleri camiler, güvenlik tedbirlerinin hem artırılması hem de cami cemaatlerinin yada başka ibadethanelerinin kendi güvenlik tedbirlerini alması lazım. Toplu bulunulan yerler, toplumun duyarlı olması lazım. Bir panik korku havası yaymak için değil, ama bu tecavüz barbarlık ordusunun da vahşet uygulamasına izin vermemeliyiz.

"SİZ İSTİYORSUNUZ Kİ IŞİD RAHATÇA KATLİAM YAPSIN"

Şimdi bunu HDP silahlanma çağrısı yaptı, tehlikeli çağrı yaptı diye yayanlara şunu söylemek istiyorum. IŞİD'e karşı tedbir almamızdan herhalde rahatsız oluyorsunuz. Siz istiyorsunuz ki IŞİD rahatça katliam yapsın. Biz sorumlu bir partiyiz. Herkes duyarlı olmalıdır. IŞİD elini kolunu sallayarak eylem yapamamalıdır. Herkes kendi kurumunu, basın açıklaması yaptığı yeri denetlemelidir, dikkatli olmalıdır.

"TAMAMINIZIN BİLGİSİ VARDI"

Başbakan çağrı yapıyor, bizde şunu söylüyoruz. Her türlü şiddetin bitirilmesi için,Dolmabahçe metni mutabakatına ulaşmıştık. Acaba o mutabakatla ilgili ne diyorsunuz? Ortada mı bıraktınız? Dolmabahçe mutabakatı şiddetin nasıl bitirileceğinin çağrısını da yapıyor. Siz Dolmabahçe mutabakatına bu kadar değersiz belge muamelesi yapmaya devam mı edeceksiniz? Tamamınızın bilgisi vardı. Sayın başbakan, Sayın Davutoğlu ne diyorsunuz? Sayın cumhurbaşkanı düşüncelerini açıkladı, kendisi her şeyi yok sayıyor. Sizhükümet olarak ne diyorsunuz? Biz arkasındayız, sahipleniyoruz. Siz daha o deklarasyona sahip çıkamaz durumdayken, yeni deklarasyon çağrısı yapıyor.

"ORADA OTURMA DÜZENİNE KADAR HER ŞEY MUTABAKATLA SAĞLANDI"

Yarın bir gün, ortak imzaladığımız deklarasyonlara ne kadar sahip çıkabilirsiniz? Ne kadar iradeniz var? bunu bir duymak istiyoruz? Ne oldu Domabahçe deklarasyonuna karşı tavrınız nedir? Tek bir kelime etmiş değil. Orada oturma düzenine kadar her şey mutabakatla sağlandı. Bunlarla ilgili düşüncelerinizi duymak istiyoruz öncelikle.

"BARIŞ BAYRAKLARIYLA İSTANBUL'DA GÖRKEMLİ BİR YÜRÜYÜŞE DAVET EDİYORUZ"

Hafta sonu da İstanbul'da IŞİD'e karşı yürüyüş planlanacak. Bu akşam yeri ve saati belirlenecektir. Bu yürüyüşe de IŞİD barbarlığına karşı, uluslararası yürüyüşe vicdanı olan herkesi davet ediyoruz. Barış bayraklarıyla İstanbul'da görkemli bir yürüyüşe davet ediyoruz.

Dünden bu yana saldırıdan bu yana kullanılan hakaret tehdit dilini bize karşı kullananlara iade ediyorum. Üç sayfa ama ancak yazanlar, kusura bakmasınlar IŞİD zihniyetindedirler. Aklını yitirmiş tek bir siyasi çözüm önerisi içermeyen, bir metne de siyasi metin demiyoruz. Tarihlerinde yaptıkları da siyasi açıklama yoktur. Küfürsüz açıklamalarını getirin, saygı duyduğumuz ifade edeceğim. Kendilerine milliyetçi diyenler, sokak ağzıyla ucuz bir dille yaptıkları açıklamalara cevap verecek halimiz de yok. Kendi yönetimlerinin seviyesizliğini gösterir. İnşallah oy verenler de bunların yürüttüğü seviyesiz politikayı yakından görürler.

ŞEHİT ASKER İÇİN TAZİYE

Dün aynı zamanda Adıyaman'da üzücü bir olay yaşandı. Operasyonda başçavuş da yaşamını yitirdi. Halkımıza başsağlığı dileğimizi ileterek sözlerimi tamamlamak istiyorum."

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142