Erdoğan Talimatı Verdi! Sona Erecek

.

Erdoğan Talimatı Verdi! Sona Erecek
banner206

 A Haber'e verilen rekor sayıdaki cezalar artık cezadan öteye sansür niteliğini almaya başlamıştı ki bu duruma son verilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiği öğrenildi. Şimdi yeni bir tasarı üzerinde çalışılıyor. Tasarı taslağına göre, darbe döneminin ürünü olan YSK ve RTÜK yasaları değişecek.

İzleyicisinden, yayıncısına siyasetçisinden sivil toplum kuruluşuna hemen her kesimin tepkisini çeken sansür gibi cezalar sona eriyor. Talimat Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

Takvim’in haberine göre; Yüksek Seçim Kurulu ile RTÜK'ün özellikle hedef alırcasına A Haber'e verdiği cezalar da artık sona erecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya ile bir araya geldi. Görüşmede, sorunun yapısal olduğu ve yasal değişiklik gerektirdiğine yönelik görüş ön plana çıktı.

Bu görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışılması talimatını verdiği öğrenildi. Bu kapsamda Yüksek Seçim Kurulu'nun cezalarının dayanağı olarak gösterilen 1961 tarihli, 298 sayılı kanunda değişikliğe gidilecek. Özellikle A Haber'e verilen rekor yayın durdurma cezaları ile gündeme gelen çağdışı uygulamanın sona erdirilmesi için, Ak Parti nezdinde yasal düzenleme hazırlığı başladı.

 

DARBE YASASI DEĞİŞECEK

Hazırlanan tasarı taslağında, darbe döneminin ürünü olan ve özel televizyonlar kurulmadan önce çıkarılan 54 yıllık, seçimlerin temel hükümlerine ilişkin" kanunda değişikliğe gidilmesi öngörülüyor. Yapılacak değişikliğe göre, YSK'nın seçim dönemi yayınları için RTÜK raporlarını dahi dikkate almadan kestiği cezalar son bulacak. İki kurum arasındaki işleyiş ve görevler net bir şekilde ayrılacak.

Böylece özel televizyon kanallarının TRT kıstaslarına bağlı kalmak zorunda olmadan özgürce yayın yapabilmesi sağlanacak. Yani seçim dönemlerinde TRT kanunu üzerinden özel kanallara çeki düzen verilemeyecek. Bu kıstaslara dayanılarak ceza kesilemeyecek.

Taslağa göre, tartışma programlarında yapılan yorumlar da cezanın nedeni olmayacak. Milli birlik, beraberlik, hakaret gibi belli başlı kurallar haricinde Televizyon kanalları dilediği yayını yapabilecek, dilediği konuğu yayına alabilecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142