Önen’den Gazeteciler Günü mesajı...

.

Önen’den Gazeteciler Günü mesajı...
banner206

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında; tarafsız ve özgür basının, demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı A.Emin Önen, gazetecilik mesleğinin çok önemli ve sorumluluk isteyen bir meslek olduğunu belirterek, “Haberleri doğru, farklı görüş ve düşünceleri uygun bir dille ortaya koymada, toplumun bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde ve toplumsal barış, huzur, güven ortamının güçlenmesinde basının önemli payı vardır. Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biridir. Basın ve ifade özgürlüğünün, halkımızın haber alma hakkıyla birlikte geliştiği ortamlarda, medya organlarının vatandaşlarımıza tüm gelişmeleri doğru aktarması, kamuoyunun bilgilenmesinde ve bilinçlenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi; Medyanın bağımsızlığının en iyi biçimde sağlanması için, hukuki düzenlemeler kadar, basın kuruluşlarının ve çalışanlarının, meslek ahlakına, tarafsızlık ilkesine uymaları, başkalarının hak ve özgürlüklerine saygıyı esas almaları, toplumsal sorumluluğu göz önünde bulundurmaları da önemlidir. Her zaman gerçeğin ve doğrunun peşinde, basın meslek ahlak ilkelerine bağlı, kamu yararını her şeyin üzerinde tutan, insan haklarına ve farklı düşüncelere saygılı bir anlayışla çalışmalarını sürdüren bütün basın mensuplarımıza başarılar diliyorum” dedi.

 

Gazetecilik önemli bir güç ve kurum

Gazeteciliğin fedakârlık isteyen bir meslek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “Çok zor şartlarda mesleklerini yürüten, halkın gözü, kulağı olan, vatanını, milletini ve devletinin menfaatlerini gözeten, idarecilere ışık tutan medya mensuplarının özverili çalışmalarını takdir etmemek mümkün değildir. Basın; ülkenin geleceği ve milletin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru, tarafsız şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan, toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli bir güç ve kurumdur. İnsanlar, basından okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda bilgi sahibi olmaktadır. Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır. İnanıyorum ki, basınımız bu sorumluluk bilinci içinde yayınlarını başarıyla sürdürecektir. Bu vesileyle; başta Suriye olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde son derece zor şartlar içerisinde, hayatları pahasına görevlerini yerine getirmekte olan gazetecileri takdir ediyor ve basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıldönümü olan Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142