Pazartesi gidecekler...

Pazartesi gidecekler...
banner206
ŞANLIURFA’nın Akçakale İlçesi’nin karşısında bulunan,ve geçen pazartesi günü IŞİD'den YPG ve ÖSO denetimine geçen Telabyad’a dönüşlere bugün de izin verilmedi. Telebyad'da olası bombalı tuzaklar ve patlayıcı taraması yapıldığı, pazartesi gününden itibaren sivillerin geçişlerin izin verileceği bildirildi.

IŞİD'in püskürtüldüğü Telebyad'da kontrolü sağlayan YPG ve ÖSO güçleri, sivillerin kente dönme isteklerine bugün de izin vermedi. Suriye'ye geçmek için Akçakale Gümrük Kapısı önüne gelen bazı Suriyeliler ise geçişlerinin sağlanabileceği umuduyla 42 derecede bekleyişlerini sürdürdü. PYD’nin silahlı kanadı olan YPG güçleri, Telebyad'dan püskürtülen IŞİD'in ilçenin birçok noktasına bombalı tuzaklar kurduğunu ve patlayıcı yerleştirdiğini, sivillerin güvenli geçişini sağlamak için geçişlerin durdurulduğunu bildirdi. YPG kaynakları, patlayıcılardan arındırılmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğünü ve Telebyad'a sivillerin pazartesi gününden itibaren kabul edileceğini kaydetti.

Hava sıcaklığının 42 derece olduğu Akçakale’de ise sıcak nedeniyle zorlanan sığınmacılara çeşitli yardım kuruluşları tarafından iftar vakti su ve yemek yardımı yapılıyor. Kontrolün YPG ve ÖSO güçlerine geçtiği Telebyad sınır hattında ise askerler zırhlı araçlarla güvenlik önlemlerini sürdürürken, polis ise Akçakale'de şüpheli gördüğü kişi ve araçları kontrolden geçiriyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142