Urfa'da Erdoğan'a tepki gösterdi

Urfa'da Erdoğan'a tepki gösterdi
 CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devlet başkanlığı isteğine tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı doyumsuzlukla suçlayan Öztrak, "Devlet adamlığı ileriyi görmektir. Millet seni Cumhurbaşkanlığı görevine seçecek, sen 'yetmez, başkanlık istiyorum' diyeceksin. Ne zaman doyacaksın. Suriye'de yaşananlarda işte bu doymayan iştahın bir sonucudur" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile bazı milletvekillerinden oluşan CHP İş Dünyası heyeti çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi. İlk olarak CHP il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen heyet adına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, bölge illerinde incelemelerde bulunduklarını ve Suriye'deki çatışmaların sınır kentlerine etkisini tespit ettiklerini ifade etti.

Suriye ve Irak'ta yaşanan iç karışıklık nedeniyle bölge illerinde çok tahribat olduğunu ifade eden Öztrak, "Komşu ülkelerde yaşanan karışıklık bu süreçte çok büyük tahribat oldu. İhracatımızı, sosyal hayatımızı etkiledi. Bugün Türkiye'de Suriyeli sığınmacıların toplam rakamı bu ülkenin 70 şehrinden daha büyük bir noktaya ulaştı. Suriye meselesi artık sadece bir göçmen meselesi değildir. Kısa dönemli bir sorun olmaktan da çıkmıştır. Suriye meselesi ülkemizi uzun süre etkileyecek sorun yumağı haline gelmiştir" dedi.

Suriye'deki iç karışıklık Şanlı urfa ihracatını çok etkilediğini ifade eden CHP'li Öztrak, "Suriye'deki iç savaştan önce 2010 yılında Şanlı urfa bu ülkeye ihracatı 81 milyon dolardır. Geçen sene Suriye ihracatı Şanlıurfa'nın 30 milyon dolara düşmüştür. 2011-2014 arasında gerek, Suriye gerek ise Irak'ta yaşanan olayların Şanlıurfa'ya çıkardığı fatura 218 milyon dolar olmuştur" diye konuştu.

Katıldığı bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Bizde başkanlık sistemi olsaydı geldiğimiz noktanın çok ilerisinde olurduk' sözlerini de eleştiren CHP'li Öztrak, "Devlet adamlığı ileriyi görmektir. Millet seni Cumhurbaşkanlığına seçecek sen 'yetmez, başkanlık istiyorum' diyeceksin. Bu millet seni başbakan yaptı, Cumhurbaşkanı yaptı. Şimdi ise başkanlık istiyorsun. Sen ne zaman doyacaksın. Suriye'de yaşananlar da işte bu doymayan iştahın bir sonucudur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142