Ortaylı "Açlık kapıda "

Ortaylı "Açlık kapıda "
banner206
 Tarihçi Profesör İlber Ortaylı, Hürriyet gazetesinde bugünkü yazısında önemli bir uyarıda bulunarak “Açlık kapıda” dedi. Tarımsal desteklerdeki yanlış uygulamalara dikkat çeken Ortaylı, tarımda yapılan özelleştirmeleri de eleştirdi.
Tarihçi Profesör İlber Ortaylı, Hürriyet gazetesinde 'Karşılaştırma yanlış' başlıklı bugünkü yazısında insanların artık çok ucuza elden çıkarabildiği ürünü toplamamayı tercih ettiğini öte yandan şehirlerdeki pazarlarda insanların aynı ürünü pahalı olduğu için alamadığını belirtti.

TARIM SERBEST PİYASA KURALLARINA BIRAKILAMAZ

Ortaylı, “Ziraatta arz-talep, serbest piyasa kurallarına bırakılamaz. Burada sosyalizan laflar etmeye lüzum yok. Vahşi bir pazar mekanizmasının hiç uğramaması gereken alandır. Yeryüzünün büyük iklim değişiklikleriyle mücadele ettiği bu asırda açlık tehlikesi kapıdadır. Kıtlığı, kimya sanayinin bulguları ve müdahalesiyle bolluğa çevirmemiz mümkün değil. Tarlada ve bahçede yetiştirileni iyi değerlendirmek ve asıl tüketiciye uygun fiyatlı devretmek gerekir, bu bile siyasi tercih meselesi değildir, doğru olanı yapmak ve ona göre örgütlenmek gerekiyor” dedi.

Tarımda kooperatifçiliğin önemine işaret eden Ortaylı, şunları kaydetti:

“Para değerindeki düşmeler ihracatçıya çok yararlı olur, buna rağmen Türkiye tarım ürünleri ihracatında gerekeni yapmıyor, çünkü pazar mekanizmalarının ayarlanamaması dolayısıyla çiftçi artık ya ekmiyor yahut da bahçesindeki sebze ve meyveyi devşirmiyor, tahıl ürünlerinin hasadında gevşek davranıyor.

Marmara havzasının meyve bahçelerinde toplanmamış meyveler, Eğridir Gölü civarında alıcısına ulaşamayan elma bahçeleri, Malatya'da dökülen kayısılar hazin manzaralardır. Tarım ürünlerinin israfı başka hiçbir israf kadar yıkıcı ve utanç verici olamaz. Kooperatif nizamının teşviki, hem de devlet tarafından teşviki ve örgütlenmesine yardımcı olmak gerek

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277